Higiena jest coraz ważniejsza w domu. Sprawdź, jak utrzymać wnętrza w idealnej czystości

Dbałość o częste mycie rąk, utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Na znaczeniu zyskała także świadomość higieny w domu. Jak wynika z reprezentatywnego badania przeprowadzonego w Niemczech i we Włoszech przez markę Vileda, w obecnej sytuacji higiena stała się ważniejsza niż rok temu i jest głównym powodem, dla którego sprzątamy. Według ankiety, szczególnie dokładnie czyścimy toalety, łazienki i kuchnie. Poznaj przydatne wskazówki ekspertów Viledy i sprawdź, jak utrzymać higieniczną czystość w swoim domu.

Toaleta, łazienka i kuchnia – te pomieszczenia postaw na pierwszym miejscu w porządkach

Ankieta ekspertów Viledy została przeprowadzona we Włoszech i w Niemczech, ale można wnioskować, że priorytety czyszczenia mogą być podobne w każdym kraju w Europie. Najbardziej wrażliwe obszary w sprzątaniu w gospodarstwach domowych to czyszczenie toalet i powierzchni w łazience i kuchni. Badanie Viledy wykazało, że respondenci wskazali czyszczenie podłóg i szklanych powierzchni i luster, które stanowią również potencjalne pożywki dla zarazków i bakterii, jako znacznie mniej ważne. Dlaczego? – Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że największą pożywką dla bakterii i zarazków nie jest toaleta. Zwykle jest to zlew kuchenny lub odpływ – mówi dr Julia von Grote-Pastré, kierownik ds. Rozwoju ściereczek, gąbek i rękawiczek w Freudenberg Rozwiązania dla domu i sprzątania (FHCS) i ekspert marki Vileda. Jednak prawie 30 procent uważa, że ​​higieniczne czyszczenie zlewu kuchennego jest ważne. Natomiast tylko około jedna czwarta ankietowanych przywiązuje szczególną wagę do higienicznego czyszczenia klamek i drzwi. – Czyszczenie klamki przy każdym otwarciu drzwi jest bardziej czasochłonne niż regularne mycie rąk. Tym bardziej ważne jest, aby umyć ręce przed dotknięciem czegokolwiek, gdy wejdziesz do środka – mówi von Grote-Pastré. Dlatego podczas porządków, koniecznie weź pod uwagę te wskazówki. 

Mikrofibrą usuniesz 99% bakterii bez użycia detergentów[1]

Pięćdziesiąt razy cieńsze niż ludzki włos, ważące mniej niż gram, z wgłębieniami zwanymi naczyniami włosowatymi, które pochłaniają brud i wilgoć: to właśnie wnętrze mikrofibry. Zastanawiasz się, jak ściereczka z mikrofibry jest w stanie usunąć nawet najmniejsze cząsteczki i bakterie, które kryją się w małych pęknięciach na powierzchniach takich jak szkło? Sekret tkwi w niezliczonych, drobnych włóknach, z których się składa. A dzięki przestrzeniom między mikrowłóknami, czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry pozostawia również lśniące i suche powierzchnie. To odróżnia produkty z mikrofibry od standardowych tkanin czyszczących: na przykład włókno bawełniane pęcznieje w wodzie. Natomiast efekt kapilarny ściereczki z mikrofibry oznacza, że ​​jest ona zdolna do wchłaniania wody do przestrzeni między włóknami, co ułatwia spłukiwanie i suszenie. A ponieważ szybko wysycha, mniej bakterii i patogenów może się zakorzenić. Dlatego idealnie sprawdzi się podczas twoich codziennych porządków. Ściereczkami z mikrofibry usuniesz 99% bakterii najczęściej występujących w naszych domach i to przy użyciu samej (ciepłej) wody[2]. – Za pomocą ściereczki z mikrofibry można usuwać tłuszcz i brud, a także bakterie bez konieczności dodawania jakichkolwiek środków czyszczących – potwierdza dr Julia Grote-Pastré, szef działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic we Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS).

Jak prawidłowo używać ściereczek z mikrofibry? Wypróbuj „koncepcję czterech kolorów”

Ściereczki z mikrofibry od Viledy nie tylko utrzymują w czystości gospodarstwa domowe, ale są również używane w szpitalach, dla których eksperci marki Vileda zalecają tzw. „Koncepcję czterech kolorów”. To kodowanie kolorami gwarantuje, że personel sprzątający używa różnych ściereczek i wkładów mopa, wybierając spośród czterech różnych kolorów ściereczek, w zależności od obszaru, nad którym pracuje. Celem jest ograniczenie w jak największym stopniu rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, bakterii, wirusów i patogenów w budynku. Czerwone szmatki są używane do toalet i pisuarów, a żółte do innych urządzeń sanitarnych, takich jak lustra lub płytki ścienne. Niebieskie ściereczki czyszczą stoły i półki w pokojach pacjentów lub biurach, podczas gdy zielone są używane w salach operacyjnych. Grote-Pastré wyjaśnia, w jaki sposób można zastosować kodowanie kolorami, aby zapewnić lepszą higienę we własnym domu. – Ściereczki z mikrofibry Vileda występują w różnych kolorach. Zalecamy przypisanie określonego koloru do konkretnego pomieszczenia w domu, takiego jak niebieski do łazienki lub pomarańczowy do kuchni. Nasze tkaniny są trwałe i można je prać w  temperaturze 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że ​​wszelkie cząsteczki brudu i bakterie, które zbierają włókna, można całkowicie usunąć, pozostawiając tkaninę gotową do następnego użycia. Ważne jest, by ściereczka wyschła po użyciu, aby zapobiec rozwojowi bakterii, które rozwijają się w wilgotnym otoczeniu. Jedną z innowacji firmy Vileda jest uniwersalna ściereczka z mikrofibry „Actifibre”, której specjalna powłoka lepiej wchłania wodę i może usuwać brud, a nawet zaschnięte plamy. Powłoka PVA (alkohol poliwinylowy) zwiększa zdolność absorpcji cieczy. W rezultacie nie jest konieczne dalsze wycieranie po przetarciu na mokro, ponieważ tkanina pozostawia jedynie warstwę bardzo drobnych kropli, które szybko schną bez żadnych smug.

Stosuj rękawice – chronią przed wirusami i bakteriami

Jeśli chodzi o sprzątanie domu, najlepszym wyborem są rękawiczki wielokrotnego użytku.

Rękawiczki wielokrotnego użytku doskonale nadają się do wiosennych porządków. Zalecamy, aby kolory były przypisywane do różnych pomieszczeń, takich jak kuchnia lub łazienka – mówi ekspert od czyszczenia dr Julia Grote-Pastré z Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS). – Rękawiczki mają długie mankiety, które zapobiegają przedostawaniu się wody. Mają także bawełnianą podszewkę, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się. Rękawiczki wielokrotnego użytku chronią ręce przed detergentami używanymi do szorowania lub płukania i są dostępne w wersji lateksowej i bez lateksu. Zewnętrzną stronę rękawic należy spłukać wodą po użyciu i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli woda dostanie się do środka, można je wysuszyć, odwracając na lewą stronę – dodaje.

Czyszcząc miejsca, takie jak toalety lub usuwając zakaźne zanieczyszczenia, stosuj rękawiczki jednorazowe – są lepszym wyborem. Oprócz ochrony przed wirusami i bakteriami są cieńsze, mają lepsze czucie powierzchni i są można je wyrzucić natychmiast po użyciu. – Te rodzaje rękawic są również odpowiednie do krótkotrwałego użytkowania w celu ochrony przed wirusami lub bakteriami podczas zakupów w supermarkecie, gdzie trzeba dotknąć uchwytu na koszyku lub innych powierzchniach – mówi Grote-Pastré.

[1] Udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez niezależny, akredytowany instytut badań mikrobiologicznych i immunologicznych. Test przeprowadzony przez BMA-Labor GbR na bakteriach Escherichia coli i Staphylococcus aureus występujących w domu.

Anna Rogoźnicka – Senior PR & Content Marketing Specialist Sfera Group