III Nakielski Festiwal Szachowy rozegrany – wyniki

W dniach 16-17 października 2021 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury, odbył się III Nakielski Festiwal Szachowy. W ramach tej imprezy przeprowadzone zostały 74 Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Klasycznych, obejmujące turniej OPEN A oraz OPEN B.  Ponadto przeprowadzony został Turniej OPEN C „Szansa na kategorię”, dający szanse zawodnikom – amatorom, zdobycia swoich pierwszych kategorii szachowych, tj. V lub IV. Całość Festiwalu objął Patronatem Honorowym Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała.

Poczet organizatorów imprezy, to od lat zgrany tercet: Nakielski Sport Sp. z o.o.; Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy oraz Nakielski Ośrodek Kultury. Instytucje te, to nie tylko podmioty, ale również zgrany zespół sympatycznych i rwących się do działania ludzi, mających na uwadze fakt, aby wszystkim żyło się lepiej. Trzeciemu Festiwalowi Szachowemu w Nakle nad Notecią przyświecał cel popularyzacji sportu szachowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, integracja środowiska szachowego w regionie, wskazanie alternatywnych form rozwoju intelektualnego i personalnego oraz promocja Gminy Nakło nad Notecią.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało tym razem aż 122 zawodników z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, jak i spoza. Jak na warunki nakielskie i w mojej pamięci grzebiąc, nie pamiętam, drugiej tak licznej imprezy szachowej w Nakle nad Notecią, a bynajmniej w przeciągu ostatnich 20 lat. Tak duża frekwencja pokazuje, jak wielki jest głód gry w turniejach szachowych organizowanych na żywo, po tych wszystkich zawirowaniach covid’owych i lockdown’ach. Inną stroną medalu jest to, że turnieje w Nakle nad Notecią cieszą się coraz większą popularnością, na co składa się wiele czynników, których przez skromność nie wymienię.

W turnieju OPEN A udział wzięło 22 szachistów, posiadający co najmniej II kategorię szachową lub wyższą, którzy rywalizowali na dystansie 5 rund systemem szwajcarskim, z czasem 90 minut na partię dla zawodnika. Z kolei w OPEN B udział wzięło 50 zawodników, posiadających maksymalnie II kategorię szachową, którzy stawali w szranki na dystansie 7 rund z czasem 60 minut na partię dla zawodnika. Również 50 graczy zmierzyło się w Turnieju OPEN C „Szansa na kategorię”, którzy grali systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 30 minut na partię dla zawodnika. Całość ogarniał Sędzia Główny zawodów Mikołaj Włoch z Bydgoszczy, a ja tym razem zadowoliłem się funkcją sędziego asystenta oraz Dyrektora Festiwalu… częściowo pro bono

Szczególne podziękowania kieruję tutaj do mojego syna Wiktora Wiśniewskiego, który w piątek poprzedzający start zawodów, niemal do godziny 22.00 ustawiał ze mną sprzęt, stoły i krzesła. Cóż, nie każdy Prezes Jarosław, ma tak samo z górki. Z innej beczki dodam, że dzięki wsparciu spółki Nakielski Sport Sp. z o.o. udało się ufundować piękne puchary, nagrody rzeczowe do 15 miejsca w każdej z grup oraz słodki poczęstunek i bar kawowo-herbaciany. Wśród znaczących mecenasów imprezy była spółka POSTDATA z Bydgoszczy, która wsparła turniej licznymi nagrodami rzeczowymi.

W tak licznej obsadzie i w tak zróżnicowanej formie współrywalizacji, wiele się działo, czego osobistym świadkiem był Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią – Sławomir Napierała, który odwiedził Festiwal w pierwszym dniu rywalizacji. Dalej wydarzenia toczyły się już swoim torem, a im bliżej końca, tym krystalizowała się sytuacja w poszczególnych OPEN’ach. Mógłbym tutaj wymieniać tych czy innych zawodników, którzy grali bardzo dobrze czy nieco słabiej, ale podobnie jak postanowienia umowy kredytowej małym druczkiem – kto by chciał to czytać. Oczywiście umieszczę wyniki z zawodów w linkach poniżej, gdzie zainteresowani mogą prześledzić każdą tabelkę, rankingi, ilość partii granych czarnymi, itp.

Bardzo miłym i wyczekiwanym akcentem III Nakielskiego Festiwalu Szachowego oraz 74 Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Klasycznych była ceremonia wręczenia pucharów, dyplomów nagród najlepszym zawodników imprezy. Na 122 uczestników niemal połowa z nich, otrzymała jakieś nagrody lub upominki rzeczowe. Podsumowania zmagań dokonał Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski … czyli ja, Sędzia Główny Mistrzostw – Mikołaj Włoch oraz Kamila Urbańska. Uśmiechnięte miny zawodników, dobre humory i bardzo pozytywne oceny zorganizowania i przeprowadzenia zawodów, sprawiają, że chce się robić takie imprezy, mimo częstych okoliczności niesprzyjających. Pozostaje nam wierzyć, że za rok spotkamy się w takim samym gronie lub może i większym.

Wyniki szczegółowe Turnieju OPEN A:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_3004/results.html?l=pl

Wyniki szczegółowe Turnieju OPEN B:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_3006/results.html?l=pl

Wyniki szczegółowe Turnieju OPEN C „Szansa na kategorię”:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_3007/results.html?l=pl

tekst: Jarosław Wiśniewski

zdjęcia: Dariusz Wojciechowski