Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 Szkoły Muzycznej I stopnia w Nakle nad Notecią

05 września 2023 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024 Szkoły Muzycznej I stopnia.

W tym roku, na zaproszenie Pani Dyrektor Beaty Nehring, do Nakła nad Notecią przyjechała Bydgoska Orkiestra Akordeonowa, która powstała w październiku 2022 roku. Pierwszy koncert orkiestry odbył się w Bydgoskim Towarzystwie Muzycznym 01 lutego 2023roku w małej sali mieszczącej około 50 osób. Mimo ograniczonej przestrzeni dla widzów, sala była pełna a chętni, którzy chcieli posłuchać akordeonistów zarówno solo jak i w zespole, stali również na korytarzu. Od tej pory orkiestra aktywnie występuje na różnych scenach, dając koncerty oraz biorąc udział w konkursach.

BOA to grupa, która zrzesza akordeonistów nie tylko z Bydgoszczy, czy nawet z Polski, ale z trzech krajów świata, a dokładnie z Polski, Białorusi i Chin. Jednak mimo interkontynentalnego składu wszyscy związani są z Bydgoszczą. Jedni są uczniami, inni studentami, a jeszcze inni pracują na terenie wspomnianego wcześniej miasta. Wszystkich łączy jedno, a mianowicie zamiłowanie do akordeonu, chęć wspólnego muzykowania i promowania kameralistyki akordeonowej.

Na co dzień orkiestrą dyryguje Pani Justyna Bęben, lecz tym razem, rolę „kierownika” pełnił dr Stanisław Miłek, który jest nauczycielem klasy akordeony w nakielskiej muzycznej oraz wykładowcą akademickim na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Po koncercie odbyło się uroczyste pasowanie smyczkiem nowo przyjętych uczniów, którzy w najbliższych dniach rozpoczną swoją muzyczną przygodę, ucząc się i doskonaląc grę na takich instrumentach jak: akordeon, flet poprzeczny, fortepian, gitara, skrzypce czy perkusja. Pasowania dokonał Pan Burmistrz Krzysztof Błoński a dyplomy przyjęcia wręczała Pani Dyrektor Beata Nehring. W uroczystości udział brali również Radni Miasta i Gminy Pan Antoni Żygowski oraz Pan Jan Światłowski.

W imieniu całej społeczności Szkoły Muzycznej I stopnia mieszkańcom Nakła i okolic a zwłaszcza uniom życzymy pięknego roku szkolnego, sukcesów małych i dużych oraz muzyki w sercu.

 

Magdalena Lunitz-Boczan