Inauguracja wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego miała miejsce w Kcyni

W dniu dzisiejszym w Kcyni zainaugurowano wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na mocy ustawy jest świętem państwowym. Obchody w Kcyni były współorganizowane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. W kościele pw. WNMP w Kcyni przez ks. kan. Michała Kosteckiego odprawiona została Msza św. Poczty sztandarowe do kościoła wprowadził Komendant uroczystości druh Damian Łyszczarz, a mszę św. muzycznie wzbogaciła Orkiestra Dęta Osp i Chór Akatyst. Następnie dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku/mogile powstańców wielkopolskich na cmentarzu parafialnym. Uczestników powitał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Od tych wydarzeń mijają już prawie 103 lata. Pamiętamy o tym i oddajemy należny hołd tym, którzy zasłużyli się w walce powstańczej. Ta nasza pamięć ma różny wymiar i wyraża się w wielu płaszczyznach. W ostatnich latach przeprowadzono gruntowne prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich znajdującym się na cmentarzu w Kcyni, właśnie tym, przy którym dziś stajemy. Powstał pierwszy w Kcyni mural związany z Powstaniem Wielkopolskim. Członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań wykonali go na ścianie sali gimnastycznej przy dzisiejszej szkole podstawowej w Kcyni. Sfinansowano również tabliczki „Powstaniec Wielkopolski 1918/1919”, które zostały zlokalizowane przy grobach powstańców wielkopolskich. To coroczne obchody, które od czasu do czasu wzbogacane są inscenizacją historyczną, niezwykle widowiskową inicjatywą. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Towarzystwu Historycznemu z Kcyni za wsparcie, jakie w zakresie pielęgnowania i kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim nam udziela. Poza urzędem inicjatywy związane z Powstaniem Wielkopolskim są realizowane także przez inne podmioty, głównie stowarzyszenia – mówił Burmistrz Kcyni.

Następnie głos zabrał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który medalami za szczególny wkład w upamiętnienie Powstańców Wielkopolskich odznaczył: Piotra Dąbrowskiego prezesa Towarzystwa Historycznego oraz Annę Duda-Nowicką z Urzędu Miejskiego w Kcyni. 23 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda uroczyście w Poznaniu podpisał ustawę ustanawiającą ten dzień Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym. To wyjątkowy czas i chwila, na które wszyscy czekaliśmy. Bardzo dziękuję inicjatorom utworzenia tego dnia, związkom, wszystkim instytucjom, które się do tego przyczyniły (…). Kcynia była ważnym miejscem na mapie Powstania Wielkopolskiego. Tutaj w noc sylwestrową doszło do pierwszych walk i 1 stycznia Kcynia została oswobodzona, ale to nie był koniec przedsięwzięć w tym miejscu. Tutaj powstał bardzo ważny szpital polowy, a kluczowa bitwa miała miejsce 3 lutego – podkreślił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Głos zabrał także Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Pierwszy Dzień Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to święto całej Polski. W 1918 r. mieszkańcy Wielkopolski zapoczątkowali zryw, który zdecydował o losach naszego kraju i w znaczący sposób przesądził o kształcie II Rzeczypospolitej. Ponad wiek później z dumą wspominamy bohaterów powstania wielkopolskiego, wielu z nich poległo w walkach, wielu z nich zginęło później z rąk hitlerowców, ale wtedy po rozpalającej serca wizycie Ignacego Jana Paderewskiego trwali w nadziei, że wolność jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z ważniejszy, strategicznych miejsc była Kcynia – podkreślił Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

Następnie odsłonięto tablicę śp. Józefa Antkowiaka, a uczniowie ZST w Kcyni Maciej Wojtych oraz Filip Majchrzak odczytali apel pamięci. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty.

Przy pomniku wartę pełnili: członkowie Towarzystwa Historycznego, 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz skauci ZHR. Do dyspozycji uczestników była także izba pamięci prowadzona przez Towarzystwo Historyczne w Kcyni zlokalizowana w budynku dawnego dworca PKP.

Budynek Urzędu Miejskiego zostanie w dniu dzisiejszym podświetlony w barwy narodowe, a my zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w dwóch akcjach: pierwszej związanej z opublikowaniem zdjęcia przed budynkiem podświetlonego w barwach narodowych urzędu miejskiego, a także akcji związanej z klockami lego. Szczegóły obu akcji na naszym profilu na FB.

Organizatorami obchodów byli: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Urząd Miejski w Kcyni, Parafia pw. WNMP w Kcyni, Towarzystwo Historyczne w Kcyni, Zespół Szkół Technicznych w Kcyni i Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni.

Anna Duda-Nowicka  Urząd Miejski w Kcyni