Informacja Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej o sytuacji pogodowej w kraju

Najgrubsza pokrywa śnieżna utrzymuje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu jest to 155 cm, w Beskidzie Żywieckim 140 cm, w Sudetach na Śnieżce: 86 cm.Od rana w górach dopadało około 20 cm świeżego śniegu.

Zaspy maja w górach wysokość 2 m, po zejściu lawin miąższość śniegu dochodzi do 7 m.

Zagrożenie lawinowe 4 i 3 st w górach. Śnieg pada z domieszką Krupy śnieżnej powodując, ze jest bardzo niestabilna.

Tak intensywne opady oraz silny wiatr z północy przyczyniły się do gwałtownych wzrostów stanów wody. Najbardziej dynamiczna sytuacja hydrologiczna występuje aktualnie w zlewni górnej  Wisły i górnej oraz środkowej Odry, gdzie przekroczone są stany ostrzegawcze, a punktowo alarmowe. Przekroczenia stanów umownych są również notowane na rzekach Przymorza, stacjach morskich i w zlewni Bugu. Łącznie 6 alarmowych i 47 ostrzegawcze. Zostały wydane/ przedłużone ostrzeżenia hydro: 3st.(2szt.) i 2st. (16 szt.)

Do jutra rana w górach może dopadać jeszcze 10-20 cm śniegu, poza tym w najbliższym czasie prognozowane są głównie opady słabe i przelotne. W obszarach górskich silny mróz (będą wydane ostrzeżenia meteo początkowo dla obszarów górskich woj. śląskiego, małopolskiego).

Prognozowane opady nie będą miały większego wpływu na sytuację hydrologiczną podobnie jak słabnący wiatr. Stany wody będą głównie opadały tylko lokalnie w związku ze spływem wód opadowych w dół zlewni mogą zaznaczyć się krótkotrwałe wahania i wzrosty. Przekroczenia stanów umownych będą powoli ustępować. W najbliższych dniach w zlewniach karpackich dopływów Wisły stany wody mogą zostać zaburzone poprzez rozwijające się zjawiska lodowe.

Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP