Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych ma nowego dowódcę. Na uroczystość do Bydgoszczy przyjechał szef MON

Początek okresu wakacyjnego obfituje w zmiany w jednostkach wojskowych, które swoje siedziby mają w Bydgoszczy. W poniedziałek, takowa miała miejsce w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych.

Czas zmian w jednostkach rozpoczął się przed dwoma tygodniami. Wówczas doszło do niej w Grupie Integracyjnej Sił NATO, która ma swoją bazę w Bydgoszczy. Dotychczasowego dowódcę jednostki płk Artura Bogowicza zastąpił ppłk Sławomir Walenczykowski.

W poniedziałek do zmiany dowódcy doszło w mającym swoją siedzibę w Bydgoszczy Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. Na czele jednostki stał gen. dywizji Dariusz Łukowski, ale on od przyszłego tygodnia będzie zastępcą Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (szef sztabu gen. Rajmund Andrzejczak również przyjechał na poniedziałkową uroczystość), stąd decyzja o odwołaniu go z zajmowanego stanowiska. Jego następcą został gen. bryg. Dariusz Ryczkowski – to dotychczasowy dyrektor departamentu infrastruktury Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na uroczystość do Bydgoszczy przyjechał szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Obaj panowie generałowie są doświadczonymi żołnierzami, wykazują się profesjonalizmem w swojej służbie

– mówił w krótkim przemówieniu. Dodawał, że zależy mu na tym, aby logistyka w wojsku była prowadzona na dobrym i wysokim poziomie. Minister Błaszczak mówił dalej, że jednym z zadań, jakimi zająć ma się nowy dowódca inspektoratu będzie kwestia związana z wojskowymi nieruchomościami. – To szczególnie w kontekście umowy z USA, jaką w czerwcu podpisali prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump, stanowi ona o wzmocnieniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Aby ten proces mógł nastąpić, konieczne jest wzmocnienie infrastruktury – zaznaczał Błaszczak i przyznawał, że za czasów poprzednich rządów wyzbywano się takowych nieruchomości. – My je pozyskujemy i odbudowujemy – dodawał szef MON i nadmieniał, że wojsko musi być liczniejsze.

– Mam pełną świadomość wyzwań, jakie przede mną stoją – nie ukrywał nowy dowódca jednostki. Gen. Ryczkowski mówił, że taka nominacja jest kredytem, a każdy taki musi zostać spłacony. Gen. Łukowski pozytywnie oceniał swoją trzyletnią pracę w bydgoskiej jednostce, ale na swoim nowym stanowisku będzie z nią dalej współpracował, bowiem w obszarze jego kompetencji znajdować się będą tematy związane z logistyką.

Kolejna zmiana w jednostce wojskowej, która ma swoją siedzibę w Bydgoszczy już w przyszłym tygodniu. Ta będzie miała miejsce w bazie JFTC. Po trzech latach, z funkcji dowódcy ustępuje gen. Wilhelm Grun, którego ma zastąpić polski dowódca. Jego nazwisko na razie nie zostało ujawnione.

tekst i zdjęcia: Szymon Fiałkowski – Metropolia Bydgoszcz