Józef Rydzyński przekazał egzemplarz „Przedwiośnia” bibliotece, z którego fragmenty czytał na antenie Radia Nakło

8 września 2018 r. w całym kraju, ale i na świecie odbyły się liczne wydarzenia, podczas których Polacy przeczytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Stało się tak za sprawą siódmej edycji akcji Narodowego Czytania, organizowanej przez prezydenta.

Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Powieść została również dwukrotnie zekranizowana (1928, 2001).

W akcji wzięło udział tysiące szkół, bibliotek i innych instytucji z Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Australii, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Rosji, Kazachstanu i innych miejsc. Uczestnicy wydarzenia otrzymali okolicznościowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach „Przedwiośnia”.

W tym roku zapowiedziano, również we wrześniu, Ogólnonarodowe Czytanie. Lekturą będzie „Balladyna” – Juliusza Słowackiego.

Tymczasem na początku czerwca 2020 r. czytający dłuższe fragmenty w Radiu Nakło, Józef Rydzyński przekazał „Przedwiośnie”- Stefana Żeromskiego Powiatowo-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nakle nad Notecią. Tym samym dając możliwość szerszego udostępnienia rzeszy czytelników.

tekst i zdjęcia: Józef Rydzyński