Kcynia: Marcowe spotkania z cyklu „Ciekawość świata”

Dwa spotkania przygotowane zostały w harmonogramie cyklu „Ciekawość świata”. Jedno z nich odbędzie się w trybie on-line, drugie stacjonarnie.

Marzec jest miesiącem kobiet. W cyklu „Ciekawość świata” podejmujemy wówczas temat odważnych, zdeterminowanych kobiet, które czasem pokonywały wiele trudności, by przebić się ze swoim talentem, wiedzą, umiejętnościami do świata zarezerwowanego dla mężczyzn. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o kobietach Nowej Huty, tym razem tematem naszej rozmowy będą Polki-malarki, które w II poł. XIX w. przyjechały do Paryża.

W marcu naszą gościnią w e-Ciekawości świata będzie pani Sylwia Zientek – pisarka, autorka książki „Polki na Montparnassie”, wydanej w 2021 r. przez wydawnictwo Agora. Spotkanie, zatytułowane Polki-artystki odbędzie się 24 marca o g. 19.00 na fanpejdżu Dźwiękowego Archiwum Kcyni. (www.facebook.com/DzwiekoweArchiwumKcyni) W dyskusji na stronie wydarzenia w portalu społecznościowym Facebook zamieszczane będą fragmenty książki, które mają nas przygotować do rozmowy z pisarką.

Artystki burzą stary świat.
Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża.

W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, by tam uczyć się, rozwijać i spełniać marzenia o karierze.

W dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek-artystek. Malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem.

Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Żyły wreszcie jak chciały. Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerką życiową Marii Konopnickiej. Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej. (materiał wydawcy – wydawnictwo Agora)

Tydzień później, we czwartek 31 marca o g. 17.30 zapraszamy do sali nr 1 w Urzędzie Miejskim w Kcyni na spotkanie z lekarzem weterynarii i podróżnikiem Pawłem Wyczańskim, zatytułowane „Ukraina, jaką pamiętam.” Wojna w Ukrainie sprawiła, że wszyscy śledzimy doniesienia zza naszej wschodniej granicy. Wiemy już więcej na temat położenia poszczególnych miast, umiemy odróżnić Charków od Chersonia, martwimy się o los tych, którzy nie mogą opuścić kraju. I bolejemy nad niszczeniem pięknych miast z wieloma historycznymi zabytkami, nad bestialskimi atakami na ludność cywilną.

A jaka była Ukraina sprzed wojny? Jak ją wspomina nasz gość? Co go zachwyciło najbardziej, gdy odwiedził ten kraj? Zapraszamy na szczególne spotkanie. Oprócz fotografii z podróży będzie też o skomplikowanej historii tych ziem, o ich niełatwej przeszłości.

Justyna Makarewicz Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków Urząd Miejski w Kcyni