Kijów na pięknych zdjęciach

W Urzędzie Marszałkowskim można oglądać wystawę fotogramów „Kijów, miasto sprzed wojny”. Autorami zdjęć są ukraińska dziennikarka, uchodźczyni wojenna Olena Pryshchepa oraz toruńscy fotograficy Marek Czarnecki i Jadwiga Elżbieta Czarnecka. – Polsko, kochamy cię! – mówiła podczas dzisiejszego (25 kwietnia) wernisażu wystawy wzruszona Olena Pryshchepa.

Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska w obecności radnych województwa.

– Sztuka zawsze niosła nadzieję. Leopold Staff napisał wiersz „Pierwsza przechadzka”, powtarza się w nim refren „Będziemy znowu mieszkać w swoim domu, / Będziemy stąpać po swych własnych schodach.” Mam nadzieje, że Ukraińcy będą mogli wkrótce tak powiedzieć – mówiła podczas ceremonii przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

– Ta wystawa jest kolejnym apelem o to, aby jeszcze więcej wspólnie zrobić dla uratowania tego miasta i całej Ukrainy. Nie zapominajmy, że to od obywateli państw Unii Europejskiej, czyli od nas, zależy, jaki będzie dalszy los Ukrainy. Musimy zrobić wszystko, by ocalić ją przed barbarzyństwem. Walka o niepodległą Ukrainę i o wolny świat, w którym żyjemy, toczy się w każdym miejscu cywilizowanego świata. Być po stronie dobra – to jest odpowiedzialność każdego z nas – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Olena Pryshchepa, uchodźczyni wojenna z Kijowa, a wcześniej z Doniecka, która mieszka obecnie z córką w Toruniu i pracuje w Książnicy Kopernikańskiej, nie kryła wzruszenia: – Dziękuję za możliwość podziękowania Polsce, która otworzyła dla nas serca i drzwi. Jesteśmy niewypowiedzianie wdzięczni. Polsko, kochamy cię! Jesteś naszą siostrą!

Do odpowiedzialności nas wszystkich za losy Ukrainy i pokoju na świecie nawiązał również w swojej wypowiedzi Marek Czarnecki: – Ta wystawa, pokazująca Kijów wspaniały, dostojny, ze wspaniałą architekturą, niech będzie takim memento, że nic nie jest dane raz na zawsze, i że od nas zależy, na ile ten świat uda nam się przekazać następnym pokoleniom w takim stanie, w jakim go wymyśliliśmy, zbudowaliśmy i o który powinniśmy dbać. 

Obecna na spotkaniu dyrektor Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska poinformowała, że wybrane zdjęcia będą prezentowane na planszach przed budynkiem biblioteki.

Uwiecznione na fotografiach majestatyczne kijowskie panoramy i detale architektoniczne, które można oglądać w gmachu głównym Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym 2, to tylko część wystawy w całości dostępnej w wirtualnej galerii. Zapraszamy!

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Kijów na zdjęciach sprzed wojny, wystawa w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP