Kilka informacji o szerszeniu europejskim

Szerszeń jest największym w Polsce owadem z rodziny osowatych. Bywa pożyteczny, jednak bardziej jest kojarzony ze szkodami w sadownictwie, które powoduje nagryzając owoce i uszkadzając drzewka. Może być poważnym zagrożeniem dla człowieka – nawet jedno ukąszenie może doprowadzić do reakcji alergicznej w wyniku której ukąszona osoba może umrzeć. Warto wiedzieć, jak go rozpoznać, kiedy ugryzienie jest szczególnie groźne oraz jak pozbyć się gniazda szerszeni.

Biorąc pod uwagę ich rozprzestrzeniane się i zanik naturalnych siedlisk, możemy na szerszenie natrafić właściwie w każdym miejscu. Bliskość zabudowań ludzkich nie jest dla nich przeszkodą, wręcz przeciwnie – często zdarza im się zakładać gniazda na dachach domów i innych miejscach, gdzie przebywają ludzie.

Mogą zająć opuszczony ul lub budkę lęgową ptaków. Ponadto szerszenie co roku zmieniają miejsce pobytu i zakładają swoje gniazda w nowych miejscach.

Szerszeń atakuje, gdy wyczuje zagrożenie zbliżające się do gniazda. Jeżeli w naszym otoczeniu zauważymy gniazdo szerszeni powinniśmy się powoli wycofać, by nie sprowokować ich do ataku. Same z siebie nie atakują, z natury są mniej agresywne niż osy.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby trzymać się od nich z daleka, jednak gdy już tak się stanie, że znajdziemy się w pobliżu większej grupy tych owadów należy powoli się wycofać.

Powinniśmy panować nad swoim ciałem, nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, a przede wszystkim nie wymachiwać rękami. Warto także, o ile to możliwe, zakryć najwrażliwsze miejsca naszego ciała.

Jeśli zdarzy się, że szerszeń wleci do naszego domu, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie powinniśmy również krzyczeć.

Takie zachowania mogą sprowokować owada do ataku – raczej bez powodu nie użądli. Najlepiej udać się do innego pokoju lub pomieszczenia i zamknąć drzwi. Jeśli w pokoju jest dziecko, należy je również niezwłocznie zabrać do innego pomieszczenia.

W przypadku, gdy zdecydujemy się samodzielnie wygonić szerszenia z naszego domu, powinniśmy ubrać na siebie co najmniej dwie warstwy ubrań – z uwagi na długość żądła szerszenia. Szyję należy owinąć szalikiem i ochronić głowę. Nie należy zakładać jaskrawych ubrań, ponieważ taki kolor może rozwścieczyć owada.

W następnej kolejności należy otworzyć okno, aby zachęcić go do samodzielnego opuszczenia mieszkania, można też spróbować wygonić go gazetą. Istnieją specjalne spraye przeciwko szerszeniom oraz elektryczne rakietki do ich zwalczania, które możemy w takiej sytuacji wykorzystać.

Jeżeli próbujemy uderzyć go np. kapciem, musimy dobrze w niego wycelować, ponieważ jeśli nie trafimy zaatakowany owad zacznie się bronić.

Zwykle szerszenie budzą grozę i są uznawane za dużo bardziej niebezpieczne niż osy, głównie ze względu na ich rozmiar i odgłos brzęczenia, jaki wydają podczas poruszania skrzydłami.

Warto wiedzieć jednak, że szerszeń jest mniej agresywny niż osa, jeżeli nie będzie prowokowany, raczej nie użądli. Jego jad również jest porównywalnie niebezpieczny z jadem pszczół i os, oczywiście w przypadku osób nie uczulonych.

źródło: abcZdrowie

zdjęcia: Dariusz Wojciechowski