Koniec ery lokat na 4 proc.

Lokaty na 4 proc. rocznie odeszły do lamusa – przynajmniej na razie. Choć niektóre topowe oferty utrzymały swoje stawki po pierwszej obniżce stóp procentowych NBP, to kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej wywołała falę obniżek również u liderów rankingów.

Pierwsza obniżka stóp procentowych NBP znacząco wpłynęła na wysokość oferowanych procentów w kilku bankach. Część instytucji jednak nie zdecydowała się na tamtym etapie na wprowadzenie większych zmian. Sytuacja zmieniła się po kolejnym cięciu stóp procentowych. W ciągu niecałych dwóch tygodni swoje tabele oprocentowania zaktualizowało 12 banków.

Wśród instytucji wprowadzających zmiany na niekorzyść nowych klientów nie zabrakło liderów  rankingów lokat Bankier.pl. Nest Bank obniżył stawkę na obu wariantach Nest Lokaty Witaj z 4 proc. do 3 proc. rocznie. Bank Millennium, który od wielu miesięcy prowadzi w zestawieniu lokat miesięcznych, obniżył stawkę o 1 pp. na swoim najlepszym produkcie na ten okres, czyli Lokacie Urodzinowej. EKOlokata Plus od BOŚ Banku także dołącza do grupy obniżających stawki liderów. Obecne oprocentowanie wynosi 1,80 proc., a nie 2,25 proc. rocznie jak do 9 kwietnia br. włącznie.

Ponad połowa ze wszystkich ofert zajmujących miejsca I-III w cyklicznych rankingach lokat Bankier.pl jest obecnie objęta gorszymi warunkami niż 8 kwietnia br. Wśród grupy zachowującej swoje stawki sprzed ostatniej decyzji RPP prym wiodą lokaty bez dodatkowych warunków (w tym liderzy, czyli BFF Banking Group oraz Inbank) oraz depozyty miesięczne z już i tak niskim oprocentowaniem w wysokości 0,50 proc. rocznie.

– Obniżki na lokatach plasujących się w czołówce rankingów to zaledwie część wszystkich zmian na rynku, które miały miejsce w ostatnim czasie. Oprócz nich zdecydowali się na nie również Alior Bank, Bank Pekao, Bank Pocztowy oraz BGŻOptima. Procenty zeszczuplały również na kontach oszczędnościowych. Niższe stawki standardowe zapowiedzieli m.in. Bank Pocztowy, EnveloBank, Bank Pekao oraz Bank Millennium, natomiast Nest Bank obniżył stawki na ofertach dla nowych klientów – komentuje Monika Dekrewicz, redaktor Bankier.pl.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Obnizki-na-lokatach-w-m-in-Nest-Banku-Getin-Banku-Idea-Banku-7867643.html

Bankier.pl