Legendarnie i bajkowo – relacja z drugiego Spaceru z historią po Kcyni

W poniedziałek, 25 lipca br. o godz. 19:00 odbył się spacer zatytułowany: Legendarnie i bajkowo. Rozpoczęliśmy go tradycyjnie na kcyńskim Rynku, gdzie zebrała się całkiem spora grupa uczestników. Przedstawiłam temat i zaplanowaną trasę, która dziś – nietypowo – wiodła tylko w jedno miejsce – do parku znajdującego się przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej, gdzie na kocach i matach piknikowych, w cieniu, mieliśmy rozmawiać o dzieciństwie. Wybór takiej formy był podyktowany panującymi od kilku dni upałami, które skutecznie odstraszały od chodzenia.

Nasza grupa budziła zdziwienie mieszkańców, gdy przemierzaliśmy Rynek zaopatrzeni w koce i piknikowe maty. Rozłożyliśmy nasze 'obozowisko’ i rozmawialiśmy o dzieciństwie, opowiadając sobie wzajemnie, jakie ono było. Uczestnicy spaceru otrzymali przygotowaną przeze mnie ankietę, w której odpowiadali na pytania dotyczące dzieciństwa: o ulubioną bajkę telewizyjną, największe marzenie, najmilsze wspomnienie. Obraz dzieciństwa wyłaniający się z tych ankiet, co zrozumiałe, różnił się w kolejnych pokoleniach: inne były marzenia dzieci, inne gry i zabawy, inne piosenki. Cenne było to, że w spacerze uczestniczyły osoby z różnych roczników: mogliśmy się wzajemnie ubogacać opowiadając o swoich doświadczeniach. Okazało się, ze nie brakowało i tych granicznych, które nawet po latach pamiętamy, takich jak ogłoszenie stanu wojennego, przejazd czołgów przez Kcynię w czasie inwazji na Czechosłowację w 1968 r. Mieszkańcy otrzymali jak zwykle zadanie do wykonania: polegało ono na rozpoznaniu, jaką bajkę zilustrował Jan Marcin Szancer. Przedstawiłam pokrótce jego biografię i zilustrowane przez niego książki, w tym tą najbardziej znaną – Brzechwa dzieciom. Odczytałam także opowiadanie O kaplicy oo. Karmelitów w Kcyni ze zbioru opracowanego przez Stanisława Świrko, zatytułowanego Orle Gniazdo. Rozmawialiśmy, czym różni się ta wersja od powszechnie znanej, dostępnej w innych źródłach.

Mieszkańcy wspominali podwórkowe zabawy, wzajemne antagonizmy pomiędzy dziećmi z różnych ulic.

Kolejna okazja do wspólnego spaceru już jutro – w najbliższy czwartek, 28. lipca odbędzie się ostatni, trzeci spacer, zatytułowany Kcyńskie wątki w Powstaniu Warszawskim, na który serdecznie wszystkich zapraszam. Początek o godz. 18:00. Zbiórka na kcyńskim Rynku.

Tekst i fot. Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni