Lekcja przepisów ruchu drogowego i pomocy medycznej

Policjanci z komisariatu w Mroczy zorganizowali zajęcia przygotowujące uczniów klas IV i V do egzaminu na kartę rowerową. Dzięki inicjatywie mundurowych młodzież nabyła niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po drogach.

Mundurowi z Komisariatu Policji w Mroczy zorganizowali teoretyczno-praktyczną lekcję przepisów drogowych dla uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej w Samsiecznie. Głównym celem zajęć było propagowanie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, nauka przepisów drogowych oraz prawidłowych zachowań na drodze, a także doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia odbyły się w Centrum Turystyki Rowerowej w Krukówku w gminie Mrocza.

Na początek podkom. Jan Poźniak, Komendant mroteckiego komisariatu, uczył dzieci przepisów prawa o ruchu drogowym, następnie „pod okiem” dzielnicowych asp. szt. Piotra Majewskiego i asp. Szymona Kujawy uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze i poćwiczyć praktyczną znajomość przepisów drogowych na tzw. miasteczku ruchu drogowego.

Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. I co najważniejsze, zdobytą wiedzę mogli przećwiczyć. Podczas zajęć praktycznych sierż. szt. Adam Wrzeszcz uczył jak prawidłowo sprawdzać funkcje życiowe osoby poszkodowanej, jak je w razie nagłej potrzeby przywrócić, jak opatrywać rany oraz jak prawidłowo wzywać specjalistyczną pomoc medyczną.

Przeprowadzone zajęcia będą z całą pewnością przydatne uczniom podczas egzaminu na kartę rowerową, do którego przystąpią w najbliższych miesiącach, ale też w codziennym korzystaniu z dróg.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią