Mademoiselle Coco i lekcja origami w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Uważa się, że duch Mademoiselle Coco przetrwa do końca świata. Fenomen tej niezwykłej postaci przybliży piątkowy wykład w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Natomiast w sobotę podczas ciekawej lekcji origami każdy będzie mógł stworzyć dla siebie żurawia w locie.

Z cyklu „Wykłady do wystawy”zapraszamy na wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego – Francuski szyk Coco Chanel. Gabrielle Chanel, słynna Coco, to najbardziej znana ambasadorka francuskiej mody, charyzmatyczna projektantka, która zrewolucjonizowała damską garderobę, tworząc wyrafinowany w swej prostocie, niezwykle elegancki i nowoczesny styl. U progu XX w. umiar, wygoda i praktyczność, przeniesione ze świata mody męskiej, nie pasowały do obowiązujących w modzie kobiecej wzorców estetycznych. Jednak szybko doceniły je postępowe elegantki. Najlepszą reklamą swojego stylu była sama Coco Chanel: niezależna, aktywna zawodowo i przedsiębiorcza, w niekrępujących ubiorach lansująca fryzurę z krótkimi włosami i niepowtarzalny zapach w minimalistycznym flakonie. Skromnie przybrane kapelusze, dżersejowe bluzy i sukienki, kostiumy z tweedu, spodnie o męskim kroju, mała czarna sukienka, sztuczna biżuteria mieszana ze szlachetną, pikowane torebki na ramię, dwukolorowe buty i ascetyczne kreacje wieczorowe to klasyka elegancji, ponadczasowy szyk dla każdej kobiety. Chanel wciąż  budzi wielkie zainteresowanie, a jej luksusowa marka wyznacza obowiązujące w modzie trendy, pozostając synonimem najwyższej jakości i kreatywności w duchu Mademoiselle Coco.

Prelegent dr Krzysztof Trojanowski jest adiunktem w Katedrze Filologii Romańskiej UMK w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK. Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina. Autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (2014) wyd. PWN.

Piątek, 4 lutego, godz. 18.00, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Wstęp do muzeum: 1 zł 

Lekcja origami

W sobotę MOB zaprasza na zajęcia z cyklu: Daleki Wschód bliżej nas – Papierowe kreacje origami. Będzie to lekcja muzealna tworzenia origami dla osób powyżej 10 lat.

Papierowy żuraw w locie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów sztuki składania papieru. Origami, początkowo związane ze sferą boską, dziś zapewnia również rozrywkę. Na spotkaniu poznamy i wykonamy kilka wzorów do wykorzystania w zabawie oraz w codziennym użytku.Składanie papieru sprzyja współpracy między zmysłami, kształtuje koordynację wzrokowo – ruchową. Stosując technikę origami, możemy rozwijać całą sferę sprawności manualnej (usprawnianie dłoni, motoryki małej). Do składania papieru nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, wystarczą tylko ręce, które z czasem stają się coraz bardziej sprawne.

Origami może być wykorzystywana także w pracy z osobami mającymi trudności z koncentracją bądź z przyswajaniem wiedzy. Dowiedziono, że origami doskonale sprawdza się w terapii zaburzeń różnego charakteru i stopnia. Proponowana jest, jako metoda wspierająca rozwój. Funkcję terapeutyczną spełnia, pobudzając układ nerwowy, integrując pracę obu półkul mózgowych. Uczestnicy zajęć odbierają wrażenia za pomocą kilku zmysłów (dotyk, wzrok, słuch) równocześnie.

Zajęcia poprowadzi Wojciech J. Nowak, japonista, tłumacz i bibliofil. Asystent na specjalności japonistyka na toruńskim UMK. Stypendysta japońskiego ministerstwa edukacji (MEXT) i Fundacji Japońskiej. Prowadzi badania nad japońską literaturą przednowożytną, naucza i tłumaczy.

Sobota, 5 lutego, godz. 12.00, gmach główny MOB, ul. Gdańska 4. Wstęp do muzeum: 8 zł (od osoby) – max. 10 osób.

Janusz Milanowski – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Foto: materiały MOB