Maja Łuczon na wyjeździe edukacyjnym do Berlina i Ravensbrück

W dniach 19- 22 maja 2023 roku został zorganizowany wyjazd edukacyjny do Berlina i byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Uczestnikiem wyjazdu była finalistka ogólnopolskiego konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, uczennica kl.II angielsko-geograficznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, Maja Łuczon wraz z opiekunem Violettą Hejzą.

Program obejmował zwiedzanie Berlina i Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück. W stolicy Niemiec uczniowie podziwiali Reichstag, Bramę Brandenburską, fragmenty muru berlińskiego, pomnik Pomordowanych Żydów Europy i ruiny dawnej siedziby Gestapo. Niezwykle poruszająca była wizyta na terenie byłego koncentracyjnego obozu, w którym zginęły więźniarki ponad 27 różnych narodowości,głównie Polki. Szczególne przeżycia towarzyszyły wszystkim podczas spaceru po terenie obozu, zwiedzania budynku komendanta i komendantury, gdzie można było obejrzeć eksponaty poświęcone więźniarkom. Na terenie obozu, mimo trudnych warunków, odbywały się konspiracyjne lekcje i zajęcia artystyczne prowadzone przez same więźniarki.

Finaliści konkursu uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii i poznali losy niezłomnych kobiet w czasach niewyobrażalnie dramatycznych.

 

Materiały: Violetta Hejza