Maria Kownacka- pisarka, której dzieci nigdy nie zawiodły

W tym roku przypada 40 rocznica śmierci Marii Ludwiki Kownackiej – pisarki, tłumaczki, autorki sztuk i słuchowisk radiowych dla dzieci.

Z tej okazji w bibliotece w Paterku została przygotowana wystawa, która przybliży czytelnikom postać twórczyni słynnego Plastusia.

Maria Kownacka urodziła się 11 września 1894 roku w Słupie, w okolicy Kutna. Bardzo wcześnie straciła matkę, a sytuacja finansowa rodziny nie pozwoliła jej na długą edukację. Przed I wojną światową Kownacka zajmowała się tajnym nauczaniem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości założyła szkołę i przedszkole w miejscowości Krzywda, gdzie mieszkała jej siostra. Zainspirowana pracą pedagogiczną zaczęła pisać pierwsze opowiadania dla dzieci, które później  ukazywały się w „Płomyku”. Po przeniesieniu się do Warszawy pracowała jako bibliotekarka w Bibliotece Ministerstwa Rolnictwa. Była też założycielką teatru kukiełkowego „Baj”.W czasie okupacji redagowała i wydawała powstańcze pismo dla najmłodszych „Jawnutkę”, a potem „Dziennik Dziecięcy”.

Swoją twórczość od początku związała z najmłodszymi odbiorcami. W swoich książkach uczy poprawnych relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku, pomocy i wrażliwości na krzywdę innych. Duże znaczenie w pisarstwie autorki ma świat przyrody, który ukazała w „Kajtkowych przygodach” oraz „Rogasiu z Doliny Roztoki”. Kownacka miała także wyjątkową zdolność kreowania światów odzwierciedlających mechanizmy działania dziecięcej wyobraźni, która zwyczajnym przedmiotom przypisuje magiczne funkcje. Przykładem na to jest „Teatrzyk supełków”.Natomiast w poezji, którą pisała widać silne wpływy folkloru.

Z pewnością wielu z nas pamięta serię książek „Razem ze słonkiem”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Kukuryku na ręczniku” oraz  „W Świerszczykowie”.

Do dzisiaj niektóre z jej książek to lektury szkolne.

Za swoją twórczość została nagrodzona Orderem Uśmiechu, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Orlim Piórem.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Na jej grobie została umieszczona figurka Plastusia.

Zachęcamy wszystkich do odkrywania na nowo twórczości tej pisarki. A ci, którzy jeszcze nie znają jej utworów niech rozpoczną przygodę z Kownacką od poznania ludzika z plasteliny, który zamieszkał w szkolnym piórniku. Plastuś ukryty na bibliotecznej półce czeka na Was.

Katarzyna Hass – Powiatowa i Miejska biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią