Mikołajkowe spotkanie rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem

5 grudnia 2019 r.  pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Nakle
nad Notecią zaprosili, już po raz trzynasty, na coroczne Spotkanie Mikołajkowe dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem oraz ich rodziców i rodzeństwo.

Z zaproszonych gości na spotkanie przybyli: Pan Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski, Pani Rozalia Wencel – Radna Powiatu Nakielskiego – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Promocji i Sportu,  Pan Piotr Rugowski – Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nakle nad Notecią oraz Pan Mariusz Czyż – Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadkach.

Jak co roku spotkanie odbyło się w pięknej sali Restauracji Ekspresja w Nakle nad Notecią, dzięki życzliwości i wsparciu właściciela Pana Szymona Brukwickiego oraz pracowników restauracji. W świąteczny nastrój wprowadziły nas Jasełka w wykonaniu dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Samostrzelu. Występ bardzo podobał się dzieciom i rodzicom.

W tym roku jednym z priorytetowych działań Poradni są zadania ukierunkowane na profilaktykę uzależnień. W związku z powyższym, chcąc włączyć tradycyjnie już element profilaktyczny w trakcie naszego spotkania, przeprowadziliśmy quiz wśród dorosłych i młodzieży: „Mity i prawdy na temat alkoholu”. Dodatkowo rodzice (oprócz życzeń świątecznych) oraz wolontariuszki z MOW w Samostrzelu otrzymali ulotki profilaktyczne (opracowane przez pracowników Poradni, a także udostępnione przez Sanepid Nakielski),
w tym ostrzegające  przed piciem alkoholu przez kobiety w czasie ciąży.

Hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmiało: „Dzielmy się sercem, a nie używkami”.
W związku z tym zaprosiliśmy dzieci do dekorowania lukrem pierników w kształcie serca. Prace były wspaniałe, zaangażowanie wielkie (zarówno dzieci, jak i rodziców), więc Mikołaj uznał, że wszystkie dzieci zapracowały na nagrodę – upominek (zajrzeliśmy do paczek i podpatrzyliśmy, że były to, oprócz świątecznych słodkości,  poduszki przytulanki w kształcie serc oraz śliczne kubki ze świątecznym motywem).

W opiece nad dziećmi sprawnie i z dużą wrażliwością wspomagały nas (w ramach projektu „Wykluczenie – nie ma Mowy!”) wolontariuszki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu pod opieką wychowawców: Renaty Zmarzły, Małgorzaty Romanek oraz Jerzego Makowskiego. Nasi Przyjaciele z ośrodka przygotowali także dla dzieci przepiękne upominki – bałwanki (z pomocą wychowawcy – Emilii Grzeszczak).

Dzieci otrzymały nagrody – upominki dzięki środkom przekazanym przez Powiat Nakielski
oraz z budżetów gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania z Nakła nad Notecią, Szubina, Kcyni, Mroczy i Sadek. W imieniu obdarowanych – Dziękujemy! Dzięki wsparciu finansowemu z komisji świętowaliśmy przy słodkościach, dużym powodzeniem cieszyły się też pyszne wypieki, które przywiozły ze sobą mamy, a także murzynki podarowane przez Pana Grzegorza Mordzaka (Zakład Produkcyjno-Handlowy z Miastowic).

Dyrektor Poradni w imieniu swoim i  pracowników składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Mikołajek, życząc z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wielu pięknych i ciepłych chwil, odpoczynku przy rodzinnym stole oraz mnóstwa pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. Również wszystkim czytelnikom, klientom Poradni, zaprzyjaźnionym placówkom i instytucjom życzymy Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie, wypełnionych radością i miłością. Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia, te całkiem błahe i te ważne, te dostojne i te ciut niepoważne, niech się spełnią. Marzeń, o które warto walczyć, wartości, którymi warto się dzielić, przyjaciół, z którymi warto być i nadziei, bez której nie da się żyć – życzą

Dyrektor Ewa Burzyńska oraz Pracownicy PPPP w Nakle nad Notecią i Filii w Szubinie