Mówimy „NIE!” likwidacji Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach

My- Rodzice i mieszkańcy wsi Sipiory i Studzienki- zgłaszamy stanowczy sprzeciw wobec zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach.

Uważamy, że tłumaczenie tego zamiaru tylko względami ekonomicznymi oraz demograficznymi nie jest wystarczające, mogą to być tylko pozorne oszczędności. Decyzja o likwidacji szkoły nie może opierać się wyłącznie o czynnik ekonomiczny. Nasze dzieci nigdy nie będą wskaźnikami ekonomicznymi. Dziwimy się, że radni, którzy teoretycznie zajmują się sprawami oświaty, głosują za likwidacją szkół.

Za pozostawieniem Naszej Szkoły przemawiają niezwykle istotne argumenty:

Wszystkim nam zależy głównie na dobrostanie naszych dzieci i ich równowadze psychicznej.

Dzieci w szkole czują się bezpiecznie. Panuje tu niemal rodzinna atmosfera: mała liczebność klas pozwalająca na indywidualizację nauczania i wsparcie każdego ucznia. Nauczyciele znają dzieci i ich rodziców, którzy także uczęszczali do tej placówki oraz wiedzą, z jakimi trudnościami się borykają i mogą natychmiast zareagować na daną sytuację czy problem.

Wiele szkół może nam pozazdrościć tak miłej i życzliwej atmosfery, która panuje właśnie w Naszej Szkole. Dzięki takiej sytuacji nauczyciele mają możliwość indywidualnego podejścia do ucznia. Jest to ogromnym atutem tej szkoły, ponieważ w większych placówkach niestety takie podejście do uczniów staje się wręcz niemożliwe. Dobrą stroną tego miejsca jest także infrastruktura, która jest odpowiednia do ilości uczących się dzieci. Nasza szkoła to niewielka placówka o specyficznej, niepowtarzalnej atmosferze. Nauczyciele znają z imienia i nazwiska każde dziecko, jego rodziców, sytuację rodzinną, trudności w nauce czy uzdolnienia.

Na likwidacji szkół zawsze najbardziej tracą dzieci, co niewątpliwie ma negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Czy ktoś pomyślał, co czuje mały człowiek, który znalazł się w obcej dla niego szkole, gdzie wokoło nie ma znanych nauczycieli, koleżanek i kolegów? Ile czasu potrwa jego zaaklimatyzowanie się do nowych warunków? To wszystko odbije się na pewno na jego ocenach i co najważniejsze, na emocjach. Nieśmiałe, mniej elokwentne dzieci wycofują się, nie uzyskują wystarczającego wsparcia na początku szkolnej kariery, co je demotywuje do wysiłku i obniża samoocenę.

Niska liczebność klas w dobie pandemii COVID- 19 ma istotny wpływ na ograniczenie transmisji wirusa oraz pozwala również na zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, co przełożyło się obecnie na ciągłość nauczania stacjonarnego.

Obawiamy się również, że zbyt długi pobyt naszych dzieci poza domem źle wpłynie na ich kondycję psychiczną, szczególnie tych najmłodszych. Dzieci będą pokonywały półgodzinną trasę w jedną stronę pod opieką obcej osoby, wyrwane wczesnym rankiem z domu rodzinnego i na długie godziny od niego oddalone. Zły wpływ na ich zdrowie będzie miało również oczekiwanie na przyjazd autobusu bez możliwości schronienia się w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Teraz po skończonych zajęciach zaraz wracają do domu, nie muszą przebywać w świetlicy.

Kontakt z rodzicami w razie problemów zdrowotnych, które wystąpią u dziecka podczas pobytu w szkole będzie utrudniony, gdyż nie wszyscy rodzice posiadają własne środki komunikacji, a Sipiory i Studzienki nie leżą przy trasie przelotowej.

Kolejnym niewątpliwym atutem Naszej Szkoły jest fakt, iż placówka nie ma dowozów- sami dowozimy nasze dzieci do szkoły. Niektórzy mają do pokonania odległość ponad 3 km.

Każda wiejska szkoła jest naturalnym miejscem tworzenia tożsamości narodowej i kulturowej, budowania więzów międzypokoleniowych, a tę wysoce wychowawczą wartość chce się odebrać naszym dzieciom.

Budynek szkoły jest ,,pomnikiem” – miejscem męczeństwa mieszkańców wsi Sipiory, Studzienki i okolicznych miejscowości. Szkoła otrzymała Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2013 r. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Uczniowie szkoły otaczają opieką Miejsca Pamięci Narodowej, składając w ten sposób hołd i cześć wszystkim poległym za wolność Ojczyzny.

Pawilon tej szkoły, który oddano do użytku w 1966 r., został wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców wsi Sipiory i Studzienki. Każdy z nas czuje się emocjonalnie związany z tym miejscem.

Czy nasi dziadkowie, budując Naszą Szkołę dla swoich dzieci i wnuków, mogą zgodzić się z decyzją jej odebrania? Co stanie się z tym budynkiem- pomnikiem, kiedy zostanie przeznaczony na lokale komunalne? Kto będzie kultywował tradycję tak istotne i żywe dla lokalnej społeczności?

Baza dydaktyczna zapewnia nowoczesną realizację procesu nauczania i wychowania.          Sale lekcyjne są doskonale wyposażone, na miarę XXI wieku (m.in.tablice multimedialne, globusy i ekrany interaktywne, tablety, laptopy, roboty Photony, mikroskopy, nowe meble, szerokopasmowy internet LTE). W ramach projektów „Pracownie przyrodnicze” oraz ,,Laboratoria przyszłości” nasze dzieci mogą uczyć się w doskonale wyposażonej pracowni przyrodniczej i technicznej (za łączną kwotę ponad 100.000 zł).

Do dyspozycji uczniów jest sala gimnastyczna, duże boisko, plac zabaw, dostęp do boiska sportowego LZS Sipiory, biblioteka. Dzięki świetnej lokalizacji (dużo terenów zielonych) można realizować zajęcia w terenie połączone z bezpośrednią obserwacją naszej bogatej flory i fauny. Cenna jest również, zwłaszcza w dobie pandemii, możliwość prowadzenia lekcji  wychowania fizycznego na świeżym powietrzu.

Dzięki właściwemu dysponowaniu budżetem szkoły i oszczędnościom prowadzone są remonty.

W razie potrzeby zdalnego nauczania, uczniowie mają możliwość wypożyczenia laptopów i tabletów.

Działalność edukacyjna prowadzona jest na wysokim poziomie, o czym świadczą osiągnięcia naszych absolwentów, którzy nie tylko odnajdują się na rynku pracy, ale również przynoszą chlubę naszej Małej Ojczyźnie.

Dzieci uczestniczą w konkursach oraz zawodach szkolnych i międzyszkolnych.

Doskonała kadra pedagogiczna- wszyscy nauczyciele dyplomowani z wieloletnim doświadczeniem- dzięki kreatywności stwarzają lepsze warunki dla rozwoju dzieci i młodzieży, wdrażając do swojej pracy innowacje pedagogiczne, np. w bieżącym roku szkolnym z języka polskiego ,,Z kulturą języka za pan brat” czy edukacji przyrodniczej ,,Co w trawie piszczy”.

Troska o dobrostan naszych dzieci to także wieloletnia współpraca z wieloma instytucjami: Powiatową Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Nakle, Komendą Powiatową Policji w Nakle i Komisariatem Policji w Kcyni, Ochotniczą Strażą Pożarną w Sipiorach, Bankiem Spółdzielczym w Kcyni, Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, Kołem Łowieckim ,,Dąb”, Parafią p.w. św. Jana Nepomucena w Sipiorach, Sołtysami i Radami Sołeckimi wsi Sipiory i Studzienki.

Szkoła jest otwarta na lokalne środowisko, rodzice i mieszkańcy naszych wsi licznie uczestniczą w organizowanych na terenie placówki imprezach i uroczystościach, np. Festynach Rodzinnych ,,Baw się razem z nami”, ,,Pożegnanie lata”, spotakanich z okazji Dnia Babci i Dziadka, mikołajkach, balu karnawałowym czy ,,Dniu Anioła”.

Szkoła cyklicznie organizowała zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji letnich przy współpracy z filią biblioteczną w Sipiorach.

Placówka pozyskuje również fundusze (sponsorów) na organizację wycieczek oraz imprez szkolnych.

Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzą liczne akcje charytatywne, np. zbiórka kasztanów dla Emilki, darów dla dzieci z oddziału onkologicznego bydgoskiego szpitala im. dr. A. Jurasza, udział w akcji ,,Razem dla Madzi”, co pozytywnie kształtuje postawę zaangażowania społecznego i empatii młodych ludzi.

Uważamy, że zamknięcie Naszej Szkoły to odebranie mieszkańcom godności!

Jesteśmy przekonani, że nasze argumenty przeciwko jej likwidacji trafiły do Państwa. Mamy nadzieję, że podejmując ostateczną decyzję zechcą Państwo wziąć pod uwagę powyższe argumenty, w konsekwencji czego – nie niszcząc tego, co dobre dla najmłodszych mieszkańców wsi Sipiory i Studzienki.

Apelujemy o  zaniechanie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach.

Rodzice i mieszkańcy wsi Sipiory i Studzienki