”Nakielskie Trio – WiLenKa ” i sukces w Wojewódzkich Konfrontacjach Teatralnych ”Teatr bez granic 2022”

Dnia 2 czerwca 2022 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyły się Wojewódzkie Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych pn. ”Teatr bez granic 2022”. Na sępoleńskiej scenie zaprezentował się zespół teatralny ”Nakielskie Trio – WiLenKa”, który tworzą uczennice klasy II b z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Nakle nad Notecią. Dziewczynki – Wisława Iqbal – Wybrańska, Lena Podgórska i Kalina Janka w eliminacjach powiatowych, które miały miejsce 4 maja w Nakielskim Ośrodku Kultury, zostały nagrodzone za swoją prezentację przez komisję konkursową i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, gdzie godnie reprezentowały szkołę, do której uczęszczają oraz powiat nakielski.

Nasze” Nakielskie Trio – WiLenKa” zaprezentowało swoje umiejętności aktorskie w spektaklu pt. ”Internetowy zawrót głowy?!”. Tematyka spektaklu poruszała problemy zagubienia w internetowej sieci oraz pułapek czyhających w wirtualnym świecie na internautę. Małe aktorki apelowały o rozsądek i ostrożność, jakie zachować powinny dzieci podczas korzystania z Internetu i obcowania z jego potęgą. Bohaterkami spektaklu były Muszka, Rybka i Sówka. W rolę Muszki, którą podstępny pająk zwabić chciał w sidła swojej groźnej pajęczej sieci i schrupać, wcieliła się Lenka. Rolę Rybki, która zatraciła się w wirtualnej krainie niezwykłych możliwości, zapominając o rodzinie oraz rzeczywistym świecie, odegrała Kalinka. Wisia zaprezentowała się jako Sówka, która słynąc ze swojej mądrości, z pomocą pacynki, wkomponowanej w żywy plan przedstawienia, udzielała wskazówek na temat bezpieczeństwa i czujności w Internecie. Występowi dziewczynek towarzyszyła piosenka na temat uroków świata realnego oraz zagrożeń w sieci internetowej.

Małe artystki wspaniale wcieliły się w swoje role, recytowały, gestykulowały, śpiewały, rapowały, tańczyły i znakomicie bawiły się sztuką na sępoleńskiej scenie.

Za scenariusz, kompozycję, scenografię, oprawę muzyczną, nazwę oraz przygotowanie zespołu  ”Nakielskie Trio – WiLenKa” odpowiedzialna była pani Magdalena Podgórska, mama jednej z dziewczynek.

Do konkursu zakwalifikowało się 12 zespołów teatralnych, a ostatecznie wystąpiło 9 grup reprezentujących szkoły i domy kultury województwa kujawsko-pomorskiego z Nakła nad Notecią, Mroczy, Paterka, Torunia, Bruków Unisławskich, Lubiewa, Osia, Tucholi i Kruszyna. Ocena spektakli, realizowanych w różnych konwencjach i technikach teatralnych, odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: 7–9 lat, 10–13 lat oraz 14–16 lat.

Jury obradowało w składzie: Teresa Stępień – Nowicka – aktorka filmowa i teatralna, obecnie aktorka Teatru W. Horzycy w Toruniu, Jerzy Rochowiak – autor sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży, animator kultury, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, Maria Kruger – założycielka Teatru Bakro, nauczycielka, reżyserka i autorka scenariuszy.
Prezentacja i gra aktorska Wisi, Lenki i Kalinki spotkały się z gromkimi brawami i pochwałami. Jury przyznało grupie teatralnej ” Nakielskie Trio – WiLenKa” w kategorii I (7- 9 lat) nagrodę główną. Członkowie komisji konkursowej zachwycali się kompozycją przedstawienia, oprawą sceniczną oraz dydaktycznym przesłaniem spektaklu, które zostało zaprezentowane w zabawny sposób przez nasze małe aktorki. Autor sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży – Pan Jerzy Rochowiak podkreślił w swoim omówieniu warsztatowym, że w dobie dzisiejszego ”wirtualnego zamieszania” spektakl pn. ”Internetowy zawrót głowy?!” powinien zobaczyć każdy, bez względu na wiek, gdyż skłania on do refleksji i uświadamia, jak zgubnym okazać się może brak kontroli nad internetowym światem. Członkowie jury wyrazili życzenie ponownego zaprezentowania się naszego ”Nakielskiego Trio” na sępoleńskiej scenie. Dziewczynki otrzymały wyjątkową  statuetkę, symbolizującą ich sukces, która zdobić będzie klasowy zakątek,  pamiątkowe dyplomy, bilety grupowe uprawniające do zwiedzania przez klasę naszych małych aktorek i  ich wychowawcę siedziby Teatru Kameralnego w Bydgoszczy z przewodnikiem oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Wśród nagród znalazły się również książki, gadżety biblioteczne, bon upominkowy opiewający na kwotę 300 zł oraz paczki wypełnione smakołykami. Pięknym upominkiem dla Wisi, Lenki i Kalinki są również niezwykłe wspomnienia z tego niezwykłego dnia,  które na zawsze pozostaną w  ich sercach …

W ubiegłym roku każda z dziewczynek, nagrodzona podczas eliminacji powiatowych w Turnieju Teatru Jednego Aktora, indywidualnie zaprezentowała swój talent aktorski i umiejętności artystyczne w rozgrywkach wojewódzkich w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zaowocowało to przyznaniem wyróżnień całej trójce przez komisję konkursową, w skład której wchodzili aktorzy filmowi i teatralni, animatorzy kultury oraz autorzy sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży.

W tym roku, zgodnie z regulaminem konkursowym, nasze uczennice zaprezentowały się na scenie w rozgrywkach wojewódzkich jako zespół teatralny ”Nakielskie Trio – WiLenKa”.

Dziewczynki przeżyły niesamowitą przygodę bawiąc się sztuką, improwizując, mierząc się z wyzwaniami aktorskimi oraz zdobywając nowe doświadczenia na scenie i rozwijając się, co sprawiło im dużo radości.

W czasie wydarzenia uczestnicy przeglądu mieli okazję obejrzeć przygotowany dla nich na tę okazję spektakl w konwencji teatru lalek pt. ”Czerwony Kapturek”, powstały w oparciu o ”Bajki – Samograjki” Jana Brzechwy.

Konferansjerkę  poprowadziły lalki:  Królowa Mechuanita i Smok Zaroślak ze spektaklu dla dzieci pt. ”Były sobie Włochatki” produkcji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Kujawsko- Pomorskiego – Pana Mikołaja Bogdanowicza, Starosty Bydgoskiego – Pana Wojciecha Porzycha, Starosty Sępoleńskiego – Pana Jarosława Tadycha, Burmistrza Sępólna Krajeńskiego – Pana Waldemara Stupałkowskiego.  Patronat Honorowy nad imprezą objęły również instytucje: Teatr Baj Pomorski w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy.

Życzymy Wisi, Lence i Kalince, młodym entuzjastkom  teatru, powodzenia  i spełnienia w kolejnych teatralnych zmaganiach, niezwykłych wrażeń oraz wspaniałych zabaw  i przygód na scenie podczas warsztatów teatralnych, na które uczęszczają do Nakielskiego Ośrodka Kultury.

Materiał i opracowanie: Magdalena Podgórska