Nakło ad Notecią: Wyjątkowy czas w Szkole Podstawowej nr 2

Beatyfikacja Sługi Bożego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego była długo wyczekiwanym wydarzeniem dla niejednego Polaka. W sposób szczególny na te uroczystości przygotowywała się społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią, którego imię nosi. W tygodniu poprzedzającym beatyfikację, katecheci zaprosili uczniów, rodziców i grono pedagogiczne na trzydniowe, krótkie spotkania modlitewne przed mszą świętą, w parafii św. Stanisława BM, połączone z prezentacją multimedialną, ukazującą Prymasa Tysiąclecia i wspomnienia o nim.

W piątek 10 września grupa dzieci, wraz z rodzicami i nauczycielami, wyjechała do Warszawy, w ramach przedsięwzięcia MEN pn. „Poznaj Polskę, programu „Polski Ład”. Dzieci pogłębiały wiadomości o patronie szkoły, zwiedzały miejsca związane z Jego osobą, aby w niedzielę uczestniczyć we Mszy Beatyfikacyjnej. W samej Świątyni Opatrzności Bożej, całą naszą wspólnotę szkolną reprezentowała pani Dyrektor Anna Maćkowska, grupa zaś przebywała na Eucharystii w Zuzeli nad Bugiem, miejscu narodzin Błogosławionego Prymasa.                                                                                                           Radosny nastrój z powodu beatyfikacji, towarzyszył jeszcze w kolejnym tygodniu po niej. Katecheci wraz z Samorządem Uczniowskim, zaprosili uczniów na Tydzień z Błogosławionym Patronem. Dzieci i nauczyciele już w poniedziałek wyjątkowość tego wydarzenia podkreślili przez swój galowy strój. W klasach pojawiły się piękne gazetki wykonane przez uczniów i wychowawców. Na lekcjach religii dzieciom towarzyszyli zarówno Błogosławiony Kardynał Wyszyński, jak i Błogosławiona siostra Elżbieta Róża Czacka, jak to miało miejsce na lekcjach księdza Arkadiusza. Dzieci wykonywały piękne prace plastyczne związane z Patronem szkoły, które ubogaciły kąciki klasowe, o co zadbała Pani Joli. Na lekcjach u Pani Kasi, nie zabrakło  wspomnień podczas oglądania pięknych albumów, wykonanych przez obecnych  absolwentów naszej szkoły. Uczniowie utrwalali wiadomości o Patronie na podstawie gry edukacyjnej, autorstwa naszej uczennicy, która zdobyła za nią nagrodę w ogólnopolskim konkursie.  Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały krótki filmik, z którego mogły dowiedzieć się o cudach, za wstawiennictwem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Środa była dniem dziękczynienia za beatyfikację. Społeczność szkolna uczestniczyła w tym dniu w modlitwie w parafii św. Stanisława BM, dziękując za ten wielki dar. Dzieci włączyły się również do parafialnej akcji „Róża dla Prymasa”, przynosząc piękne kwiaty.

Dziękujemy wszystkim za tak aktywny udział i zaangażowanie podczas tych ważnych dla naszej społeczności dni. Błogosławiony Kardynale Stefanie Wyszyński módl się za nami.

Katarzyna Dobosz katecheta