Nakło nad Notecią: Akademia z okazji 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości w Liceum

Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Ignacy Krasicki – „Hymn do miłości ojczyzny”

11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii Polski. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczciła ten  dzień w szczególny sposób.

8 listopada br. w murach I LO odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W zorganizowanie tego apelu zaangażowali się uczniowie klasy I biologiczno-chemicznej A wraz z wychowawcą. Dyrekcja, kadra pedagogiczna oraz uczniowie I LO zebrali się w auli, aby wysłuchać montażu słowno-muzycznego. Przeniósł on zgromadzonych w klimat zadumy i  patriotycznej refleksji.

Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Zgromadzeni w auli obejrzeli krótki film pt. „Gra o niepodległość”. Poprzez poezję i muzykę organizatorzy przypomnieli wszystkim przepełnioną bólem i cierpieniem historię narodu polskiego oraz uczcili pamięć tych, którym Polacy zawdzięczają własne państwo. Swoimi talentami wokalnymi spotkanie ubarwiła młodzież ze starszych klas: Amelia Kubińska, Amelia Jaskólska, Wiktoria Pinkowska, Maria Liedke, Anna Marosz, Julia Chmielewska i Bartosz Wójt.

Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy, i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”.

Tekst: Katarzyna Łapińska

Zdjęcia: Dariusz Górzyński