Nakło nad Notecią: Czy pod Paterkiem powstanie ubojnia?

2748

Przedstawiciele władz gminy Nakło nad Notecią i Starostwa Powiatowego pojechali 8 września 2020 roku do Zakładów Mięsnych Skiba w Chojnicach. Wizyta miała na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem tego zakładu, którego właściciel Andrzej Skiba, planuje budowę kolejnego na terenie sołectwa Paterek.

W strefie przemysłowej, tuż za Nadnoteckim Parkiem Przemysłowym, na 30 hektarach gruntów, miałaby powstać ubojnia wraz z rozbiórką mięsa. W pierwszym etapie zatrudnienie znalazłoby tam nawet 600 osób, które każdego dnia przerabiałyby mięso z 5 tys. sztuk trzody chlewnej.

Plany wybudowania zakładów mięsnych przy drodze wojewódzkiej 241 na Kcynię wywołały obawy niektórych mieszkańców. Z tego powodu grupa samorządowców wraz z przedstawicielami lokalnych mediów wizytowali siedzibę firmy oraz ubojnię funkcjonującą na obrzeżach Chojnic. Zostali oprowadzeni po zakładzie, którego niemal kopia ma powstać w strefie przemysłowej za Paterkiem. Zapoznali się z nowoczesną technologią wykorzystywaną w zakładach oraz całym „łańcuchem produkcji”. Przedstawiciele firmy Skiba zaprezentowali szczegółowe informacje na temat: historii zakładu, jego funkcjonowania, warunków pracy, transparentności i restrykcyjnych zasadach panujących w zakładach oraz potencjału współpracy gospodarczej.

Dyrekcja ZM Skiba i ich właściciel Andrzej Skiba odpowiadali na pytania i wątpliwości. Okazuje się np. że dziennie do zakładu dojeżdżałoby maksymalnie 50 pojazdów ciężarowych z dostawą żywca. Przy przerobie wspomnianych 5 tysięcy sztuk świń, łącznie gromadzi się do 25 ton odpadów (średnio 4,5 kg na jednej sztuce). Wszystkie niemal części zwierząt są wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również chemicznym i farmaceutycznym.

Sprawą do załatwienia w perspektywie czasu będzie dojazd do obszaru, który zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, jest przeznaczony pod przemysł. Przez Paterek przebiega skrzyżowanie dwóch dróg wojewódzkich i tędy odbywa się wszelki ruch pojazdów. Jest to problem do rozwiązania przez samorządowców do szczebla wojewódzkiego włącznie. Burmistrz Sławomir Napierała przedstawił koncepcję budowy łącznika DW 241 i DW 246, który omijałby wieś (od południa i wschodu), umożliwiający przejazd wielkich pojazdów z drogi na Szubin bezpośrednio do strefy przemysłowej za Paterkiem. Jak sam podkreślił, to wizja na przyszłość pod warunkiem „zapełnienia” wspomnianej strefy.

W wyjeździe udział brali: burmistrz Sławomir Napierała, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, radni gminni Mariusz Malikowski, Antoni Żygowski, Zdzisław Sell, Michał Gacka, inspektor Anna Gill, redaktor naczelny Gazety Regionalnej Powiat Szczepan Grzechowiak, Natalia Łykowska z portalu Naklo24 oraz  redaktor naczelny Naszej Krajny Jacek Gratkowski.

Wyjazd dla mieszkańców gminy Nakło nad Notecią

Dnia 15.09.2020 r. o godz. 16:00 będzie miał miejsce wyjazd studyjny do Zakładów Mięsnych Skiba w Chojnicach.

Celem wizyty jest pokazanie jak funkcjonuje jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów mięsnych. Będzie to okazja do zapoznania się z nowoczesną technologią produkcji oraz standardami jakości i bezpieczeństwa.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa tylko od zameldowanych mieszkańców gminy Nakło nad Notecią przyjmowane są pod numerem tel. (52) 386-79-86

Zbiórka: parking przy Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Paterku

źródło: Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią