Nakło nad Notecią: „Jak rodziła się Niepodległa”

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada, by upamiętnić odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości.

Po 123 latach zaborów Polacy odzyskali swoje państwo. Przez niemal pięć pokoleń czekano na to, by ponownie żyć w wolnej ojczyźnie.

Droga do tej wolności była długa i trudna.

Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię oraz nasilającej się rusyfikacji i germanizacji, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Na różne sposoby polskie elity starały się zaszczepić wśród młodego pokolenia polską świadomość narodową.

Nadzieje na odzyskanie niepodległości wzmocniły się, gdy zaczęły narastać spory między zaborcami, czyli z jednej strony Rosją, a z drugiej Niemcami i Austro-Węgrami.

Latem 1914 roku u progu rozpoczynającej się wojny, Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć. Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy. Mimo to, już w pierwszych dniach tej wojny Polacy chwytając za broń pragnęli zademonstrować światu swe prawa do własnego państwa.

Wkrótce w Galicji zaczęto formować Legiony Polskie.

Odzyskanie  niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. To był proces, na który złożyło się wiele wydarzeń, lata wysiłków i zmagań wielu patriotów. Walka o niepodległość wpisała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się i dbali o to, by życie społeczne i polska kultura przetrwały.

Dzisiaj dzięki ich wysiłkom i ogromnej determinacji możemy się cieszyć wolną ojczyzną i co roku 11 listopada świętować odzyskanie niepodległości.

Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości filia biblioteczna w Paterku przygotowała okolicznościową wystawę pt. „Jak rodziła się Niepodległa”.

Wystawa potrwa do 26 listopada. Zapraszamy.

Na wystawie wykorzystano materiały udostępnione przez IPN.

Katarzyna Hass – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią