Nakło nad Notecią: Koncert kameralny „Emilia Pawłowska akustycznie” w auli I LO  

18 listopada 2023r. w murach zabytkowej auli I Liceum Ogólnokształcącego
im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbył się koncert kameralny „Emilia Pawłowska akustycznie”. Artystyczne wydarzenie inauguruje Festiwal Nauki i Sztuki zorganizowany dla uczniów nakielskiego liceum.

W imieniu organizatorów – Rady Rodziców i Dyrekcji I LO–  gości przywitali uczniowie, dyrektor  Aleksandra Białka i  przewodniczący RR – Piotr Gajewski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Honorowi Patroni i współtwórcy festiwalu: prof. Iwona Benenowska, prof. Roman Leppert z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz dr Agnieszka Grzybowska z Politechniki Bydgoskiej, przedstawiciele organu prowadzącego szkołę: Wicestarosta – Tomasz Miłowski, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Promocji i Sportu- Rozalia Wencel,sponsorzy i sympatycy I LO:  Wiceprezesi Zarządu Banku Spółdzielczego – Alina Kołcz i Wojciech Gawlak oraz Państwo Joanna i Karol Tydda (Cukiernia la Petite), rodzice, nauczyciele oraz absolwenci „Krzywoustego”.

Bohaterką listopadowego  wieczoru była Emilia Pawłowska. Artystka śpiewa i  komponuje, tworząc niezwykle oryginalną  przestrzeń do rozmów o wrażliwości.

W roku 2019 nagrała płytę „Czas nas uczy pogody”, na której znalazły się autorskie interpretacje polskich przebojów w jazzujących aranżacjach Roberta Wiórkiewicza.

W roku 2021 przy współpracy m.in. z Adamem Lemańczykiem i zaprzyjaźnionymi poetkami Anną Szucą i Aliną Rzepecką nagrała autorską płytę „Niebo nad jeziorem”, która stała się muzycznym objawieniem kompozytorskim i niezwykle osobistym, poetyckim wyzwaniem wypełnionym- jak sama mówi – „jazzową kobiecością”. Na scenie artystce towarzyszyli muzycy:   Kacper Kasprzak- instrumenty klawiszowe, Nikodem Wróbel – gitara akustyczna
i Tomasz Sętowski – instrumenty perkusyjne.

Koncert w auli nakielskiego liceum zakończyły bisy i owacje na stojąco. Licealiści podsumowali muzyczne wydarzenie słowami: Muzyka to sztuka cieszenia się i smucenia bez powodu”. Dziękując gościom za obecność, zaakcentowali fakt, że koncerty kameralne powoli na stałe wpisują  się w kalendarz I LO w Nakle nad Notecią.

Organizatorzy dziękują sponsorom i rodzicom uczniów nakielskiego liceum za nieocenioną pomoc w organizacji koncertu.

 

tekst: I Liceum Ogólnokształcące w Nakle nad Notecią

zdjęcia: Dariusz Górzyński