Nakło nad Notecią: Prace konserwatorskie w „Krzywoustym” !!!

534

Z początkiem lipca 2020 roku zespół konserwatorów wrócił do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Tegoroczne prace mają charakter finalny – efektem prac będzie pełne odrestaurowanie auli. Warto podkreślić, że początek zmagań konserwatorskich miał miejsce w 2010 roku kiedy przeprowadzono specjalistyczną ekspertyza, która potwierdził istnienie polichromii ściennych w budynku szkoły. Przez kolejne lata ekipy konserwatorów wydobywały stare polichromie znajdujące się na suficie i obelkowaniu auli oraz w westybulu. W etapach wstępnych prowadzono konserwację techniczną polegającą na zdjęciu wszystkich przemalowań i odkryciu pierwotnych przemalowań. Etapem finalnym jest konserwacja artystyczna.

Prace w kolejnych sezonach była możliwe dzięki wsparciu uzyskanemu z Urzędu Marszałkowskiemu w Toruniu oraz środkom Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Tegoroczne wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wynosi 25 tys. zł, a Starostwo Powiatowe w Nakle pozostałą kwotę. Zabezpieczone środki pozwolą zakończyć konserwację auli i westybulu. Efekt prac stanowi duży wkład w utrzymanie i dbałość w stan obiektów zabytkowych na terenie Nakła nad Notecią. Od 1997 roku budynek I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego ma status zabytku.

Wszystkim, którzy przez ostanie 10 lat wspomagali proces odrestaurowywania budynku szkoły składamy serdeczne podziękowania.

Paweł Darul – Dyrektor I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią

zdjęcia: Dariusz Wojciechowski