Nakło nad Notecią: Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego dla młodzieży – „Oni są wśród nas”

21 grudnia 2020 rku zaprosiliśmy do Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią laureatów Konkursu „Oni są wśród nas – dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w szkole i w społeczeństwie”.

Jury przyznało dwa pierwsze miejsca:

w kategorii – praca plastyczna – dla Kai Stróżyk (uczennicy I LO w Nakle)

w kategorii – praca literacka – dla Bartosza Charłama (ucznia I LO w Szubinie).

Ponadto nagrodę przyznano:

– Zuzannie Gamalskiej (uczennicy ZS im. St. Staszica w Nakle)

– Remigiuszowi Grzybowskiemu (uczniowi ZS w Karnowie)

– Kamilowi Brzezińskiemu (uczniowi I LO w Nakle)

– Anicie Oleś (uczennicy I LO w Nakle)

– Weronice Szałek (uczennicy I LO w Nakle)

Uczniom gratulujemy i dziękujemy im za ich wrażliwość, uważność na innych, aktywność.

Nagrody – gry towarzyskie, zakupiono ze środków przyznanych przez Powiat Nakielski       na realizacje cyklicznych konkursów w placówkach oświatowych. Laureaci I miejsc uhonorowani zostali dodatkową nagrodą (słuchawkami do komputera) przekazanymi        przez sponsora Poradni, któremu składamy serdeczne podziękowania.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z opublikowanymi na stronie internetowej Poradni www.ppppnaklo.pl nagrodzonymi pracami. Prace są ważnym głosem w tematyce autyzmu, pokazującym nam problemy dzieci i uczniów z innej strony, dopełniającej wiedzę dostępną    w publikacjach psychologicznych. Jeżeli zrozumiemy choć trochę, jak wygląda świat osób      z autyzmem, jakie są ich potrzeby, w jaki sposób odczuwają i dlaczego reagują w sposób     dla nas niekiedy zaskakujący – będziemy mogli pomóc im w adaptacji do otoczenia. Czytając i analizując prace uczniów utwierdziłam się w przekonaniu, że świat autyzmu jest niezwykły, często fascynujący, a kontakt z autystykami wzbogaca nas samych.

Ewa Burzyńska PPPP w Nakle

„Stwierdziłam, że współżycie z ludźmi jest podobne do tych szklanych drzwi. Do drzwi należy się zbliżać powoli i nie robić nic na siłę; w przeciwnym razie można je rozbić. Związki z ludźmi są podobnej natury. Jeśli robi się coś na siłę, wzajemny kontakt jest niemożliwy. Jeden gwałtowny ruch może wszystko zepsuć. Jedno złe słowo może zniszczyć miesiącami budowane zaufanie i szacunek.”

Temple Grandin „Byłam dzieckiem autystycznym”