Nakło nad Notecią: Spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim

Gościem pierwszego w tym roku spotkania autorskiego w nakielskiej bibliotece był Krzysztof Drozdowski. Bydgoszczanin, dziennikarz, pasjonat historii, autor licznych książek o tematyce historycznej zaprezentował swoją najnowszą pracę zatytułowaną „Palili, mordowali, gwałcili”.

Niezwykle trudny i bolesny temat książki, bardzo często przemilczany, dotyczy zbrodni dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na Polakach w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, w okresie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych.

W książce znajdują się relacje świadków, wspomnienia, a także zachowane w archiwach dokumenty ukazujące skalę tragedii, która dotknęła Polaków. Ogrom zbrodni w znacznej mierze dotyczył kobiet, które bardzo często stawały się ofiarami gwałtów, nierzadko zbiorowych. Niejednokrotnie kończyły  się śmiercią samobójczą wynikającą z traumy bądź niechcianej ciąży.

Porażający materiał książki staje się znowu aktualny i stanowi złowrogie memento w obliczu wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Ukrainie.

 

Mariusz Skoczek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią