Nakło nad Notecią; Uczniowie z Czwórki w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

22 grudnia 1992 r. w czasie konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w Brazylii ustanowiono Światowy Dzień Wody, który obchodzi się każdego roku dnia 22 marca.

Z tej okazji 25 marca br. 40 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4  w Nakle n. Not. odwiedziła  miejsca, w których woda jest szeroko pojętym dominantem.  Poniedziałkowa wycieczka rozpoczęła się w wieży ciśnień. Budowana w latach 1898 – 1899 wieża usytuowana jest w bardzo atrakcyjnej części miasta, w parku położonym na wzgórzu przylegającym do starówki i od samego początku przeznaczono jej rolę punktu widokowego. To miejsce cieszyło się szczególnie popularnością wśród uczniów, którzy po pokonaniu 176 schodów, przy sprzyjającej aurze mogli podziwiać panoramę Bydgoszczy.     W Wieży Ciśnień obejrzeć można, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty.

Drugim odwiedzonym miejscem była stacja wodociągów „Las Gdański”. W budynku Hali Pomp uczniowie dowiedzieli się o cyklu hydrologicznym, zasadach pobieraniu wody głębinowej i powierzchniowej oraz jej oczyszczaniu i uzdatnianiu. Plenerowa ścieżka edukacyjna dostarczyła uczestnikom wycieczki dużo zabawy.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Kinga Mrotek, Brygida Majewska i Łucja Wachowiak.

 

Materiał: Michał Wiśniewski