Nowości filatelistyczne: 75. rocznica wydania miesięcznika emigracyjnego Kultura

W dniu 30 czerwca 2022 r. został wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy o wartości 3,60 zł emisji „75. rocznica wydania miesięcznika emigracyjnego Kultura”.

W centralnej części znaczka przedstawiono metaforycznie wszystkie wydania miesięcznika od pierwszego do ostatniego numeru, z napisem ,,75. rocznica wydania miesięcznika emigracyjnego ,,Kultura”.
Datownik pierwszego dnia obiegu nawiązuje graficznie do wizerunku znaczka.

Projekty powstały w oparciu o materiały i przy współpracy PP z Instytutem Literackim w Paryżu.

Złoty kolor na znaczku nie jest wykorzystany przypadkiem. Zwielokrotnienie ,,złotych kart” to cenny, wartościowy wkład Instytutu Literackiego i miesięcznika „Kultura” zarówno w kulturę jak i życie polityczne. Wypełniony stronicami niemal cały obszar znaczka jest przedstawieniem wielości utworów, ale także, dzięki swojemu układowi i użyciu właśnie złotego koloru, również symboliczną wizualizacją emanacji na otoczenie.

Koperta Pierwszego Dnia Obiegu jest dopełnieniem grafiki ze znaczka, a w zestawieniu ze wszystkimi elementami emisji, potęguje wrażenie mnogości druków. Na odbiór obfitości wpływa również kompozycja i dekoracyjny sposób obrazowania, zwany w sztuce ,,horror vacui”, polegający na wypełnieniu niemal całego obszaru projektu.
Między kartami można doszukać się zdjęć z działalności Instytutu, postaci ,,Redaktora” Giedroycia oraz znaków korektorskich, geometrycznych brył czy symboli typograficznych. Sam układ graficzny – powielenia, proste kształty, rozrzucone elementy czcionek są nawiązaniem do estetyki tamtych czasów, polskiej awangardy. Odwołują się do prostych form Starzewskiego, Strzemińskiego czy Kobry, dziś ponownie aktualnych rozwiązań plastycznych, czytelnych dla współczesnych odbiorców.

Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, format znaczka: 31,25 x 39,5 mm , w nakładzie 100.000 szt. Arkusz sprzedażny zawiera 50 szt. znaczków.

Autor projektu: Bożydar Grozdew

Poczta Polska