O podróżach z Martiną Zawadzką w nakielskiej bibliotece

„Świat jest jak książka, ci którzy nie podróżują czytają tylko jedną stronę” – ta myśl św. Augustyna idealnie opisuje spotkanie z podróżniczką Martiną Zawadzką.

Swoją opowieść rozpoczęła od stwierdzenia, że wszystko zaczyna się w głowie i w sercu. W pewnym momencie, gdy wydawało jej się, że spełnia swoje kolejne wymarzone cele, pomyślała, że czegoś jej brakuje. Stało się to początkiem radykalnego przewartościowania dotychczasowego życia. Tak zaczęła się jej podróż życia.

Swoją przygodę  rozpoczęła od Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Znalazła się tam z koleżanka, która towarzyszyła jej w pierwszym etapie podróży. Następnie odwiedziła Filipiny i Indonezję, by stamtąd dotrzeć do Australii. Podjęła tam pracę zarobkową, żeby sfinansować dalszą podróż. Kolejnym etapem były Hawaje, Stany Zjednoczone i Meksyk. Cała wyprawa dookoła świata trwała sześć miesięcy.

Opowieściom pani Martiny towarzyszyły zdjęcia i filmiki z podróży. Ukazywały one wspaniałe krajobrazy, błękitne laguny, egzotyczne zwierzęta  tj. miś koala, żółwie czy kangury. Sporą atrakcją było również ukazanie miejscowych mieszkańców, ich życia, obrzędów czy nawet prób śpiewania polskich piosenek.

Po spotkaniu można było nabyć książkę podróżniczki „Dziewięć marzeń”, którą niebawem znajdzie się na półkach nakielskiej biblioteki.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

autor: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią