Obchody Święta Niepodległości w Mroczy

11 listopada 2019 r. minęło 101 lat odkąd Polska odzyskała niepodległość. Jest to dla nas dzień szczególny, w całym kraju maja miejsce marsze, apele i różnorodne uroczystości mające na celu upamiętnienie tej szczególnej daty.

W Mroczy uroczystości odbyły się na Placu Wolności. Odegrany został hymn, swoje przemówienia wygłosili Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza – Leszek Klesiński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Odrobiński. Następnie odczytany został „Apel Pamięci”. Następnie pod Obeliskiem złożone zostały okolicznościowe kwiaty. Brały w tym udział delegacje: Urzędu Miasta i Gminy w Mroczy; Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, koła im. ppor Franciszka Borzycha w Mroczy; Komisariatu Policji w Mroczy; Szkół oraz Przedszkola w Gminie Mrocza; Polskiego Stronnictwa Ludowego; Prawa i Sprawiedliwości; Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mroczy; Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy oraz Rady Miejskiej w Mroczy. Następnie zebrani poprowadzeni przez poczty sztandarowe: Towarzystwa św. Wojciecha, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Witosławiu, mroteckiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy; przemaszerowali do kościoła parafialnego na uroczystą msze św. za Ojczyzną, którą poprowadził ksiądz proboszcz Wojciech Cierniak. Pod jej koniec złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. proboszcza Rochowiaka.

Po mszy goście mogli poczęstować się przygotowanymi przez KGW Matyldzin chlebem ze smalcem i rogalami, a także kawą i herbatą. Tradycyjnie odbyło się losowanie, w którym zgromadzeni mogli wygrać prezenty związane z Gminą Mrocza.

Serdecznie dziękujemy delegacjom oraz pocztom za uczestnictwo w uroczystościach,  a Kołu Gospodyń Wiejskich w Matyldzinie, Sołtysowi Matyldzina oraz księdzu proboszczowi za przepyszny poczęstunek.

Ewelina Musiał: UMiG Mrocza