Odpowiedzialne dokarmianie ptaków wodnych

Odpowiedzialne dokarmianie kaczek w parku powinno opierać się na stosowaniu produktów naturalnie występujących w środowisku i mało słonych. Absolutnym brakiem odpowiedzialności jest karmienie kaczek i łabędzi chipsami oraz słonymi paluszkami. Jednak nie obawiaj się istnieje wiele wartościowego pożywienia, które może otrzymać od Ciebie dzika kaczka w parku. Skupiaj się na produktach roślinnych o dobrych wartościach ożywczych, ma to szczególne znaczenie zimą.
1. Sałata – zielona sałata jeszcze chyba nigdy nikomu nie zaszkodziła. Przed wyjściem z domu pokrój sałatę w łatwe do przełknięcia kęsy. Pokrojoną sałatę najlepiej będzie stopniowo wrzucać do wody, gdy jedna kaczka się przekona by spróbować, kolejne pójdą w ślad za nią.
2. Groch – to warzywo strączkowe nie wymaga żadnego przygotowania, od kupujesz puszkę grochu i idziesz nad staw. Problemem może być, to że groch szybko tonie więc lepiej sprawdza się na płytkiej wodzie, albo wysypany na trawnik.
3. Kukurydza cukrowa – przykład bardzo podobny do powyższego z tą różnica, że ziarenka kukurydz zdecydowanie wolniej opadają na dno i śmielej można rzucać je do wody.
4. Płatki owsiane – co prawda przyroda nie produkuje sama płatków owsianych, ale jest to fajna i odżywcza forma pokarmu dla kaczek.
5. Nasiona – różnego rodzaju nasiona, które mogą być spożywane przez ptaki.
6. Ryż – zawsze dobry, kaczki i łabędzie też go polubią.
7. Dżdżownice – tak jak wspomnieliśmy, nie tylko rośliny są spożywane przez ptaki. To rozwiązanie, nie jest dla każdego, gdyż jest mało zachęcające, ale na pewno dostarczy zwierzętom sporo białka.
Jak widzisz jest wiele produktów, którymi można dokarmiać kaczki i łabędzie zimą. Mamy nadzieje, że wiesz już nie tylko czym karmić kaczki, ale również jak to robić.
Andrzej Marach