Ostrożności nigdy za wiele – fajerwerki

Nakielscy policjanci apelują o ostrożność w trakcie używania środków pirotechnicznych. Szczególnie uważać należy na dzieci i zwierzęta. Nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną groźnych wypadków.

W gminach na terenie powiatu nakielskiego nie wprowadzono okresowych ograniczeń w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. Posiadanie ich jest jak najbardziej legalne, jednak nie zawsze jest bezpieczne. Niewłaściwe zachowanie może także skutkować odpowiedzialnością określoną w Kodeksie Wykroczeń.

Przypominamy też, że sprzedaż środków pirotechnicznych niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętajmy:

· Fajerwerki należy kupować u sprawdzonych sprzedawców. Przed ich zakupem należy zwrócić uwagę, czy opakowania nie są uszkodzone, czy podana jest nazwa producenta i czy producent dołączył instrukcję obsługi w języku polskim.

· Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Nie odpalajmy petard w pobliżu aut, okien i drzwi budynków, w miejscach zatłoczonych.

· Środków pirotechnicznych nie powinny odpalać dzieci ani osoby będące pod działaniem alkoholu.

· Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Przypominamy, że używanie środków pirotechnicznych jest legalne, jednak osoby, które obchodzą się z fajerwerkami w taki sposób, że zakłóca to spokój, porządek publiczny lub spoczynek innym, popełniają wykroczenie, za które zgodnie z kodeksem wykroczeń grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Warunkiem ukarania sprawcy tego wykroczenia jest przedstawienie się osoby zgłaszającej. Zgłoszenia anonimowe nie dają podstaw do wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy wykroczenia z art. 51 kodeksu wykroczeń.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią