Polecamy książkę „Ty mnie nie rozumiesz”

„Poleciłabym tę niezwykle przejrzystą i pouczającą książkę każdej młodej dziewczynie… Tara pisze z głęboką wiedzą, ciepłem i humorem o wszystkich wyzwaniach, przed którymi stają nastolatki oraz mówi nam, jak je przezwyciężyć.”

 – The Sunday Times

Która z nas nie pamięta, jak trudnym okresem są nastolenie lata? Świat dziewcząt i kobiet w ciągu jednego pokolenia zmienił się nie do poznania. Jak więc wchodzi się w dorosłość, będąc dziewczyną w świecie po #MeToo, podczas zmian klimatycznych i rewolucji technologicznej? Ty mnie nie rozumiesz. Przewodnik po życiu, emocjach i relacjach. Dla dziewczyn i młodych kobiet”dr Tary Porter to kompendium wiedzy dla każdej nastolatki, które mówi o tym, jak poruszać się po młodej kobiecości w XXI wieku. Zawiera ono zestaw narzędzi pozwalających każdej nastolatce dorastać w sposób kompetentny emocjonalnie i pełny pewności siebie.  Stanowi również niezbędny przewodnik dla rodziców, pozwalając im lepiej rozumieć swoje córki. Premiera tej wyjątkowej książki-przewodniczki  już 24 maja.

Na pierwszy rzut oka coraz łatwiej jest być kobietą i dorastać jako kobieta. Wreszcie nastała równowaga płci, jeśli chodzi o obejmowanie zawodów; patrzymy też, jak nastolatki i młode kobiety prezentują swoją potęgę – w feminizmie podczas akcji #metoo i w kwestii zmian klimatu poprzez szkolne strajki. Dzięki rewolucji technologicznej dzisiejsze dziewczyny są pierwszym pokoleniem kobiet, które wychowywały się z wszechobecnymi ekranami i dostępem do Internetu. Zmiany te powodują, że wiele z nich opuszcza wiek nastoletni, dysponując niespotykanymi do tej pory możliwościami rozwoju.

Niektóre sprawy toczą się dla dziewczyn i kobiet znakomicie, inne jednak wprost przeciwnie. Wraz z większą wolnością, możliwościami wyboru i siłą pojawiają się także wielkie wyzwania. Wśród młodych ludzi wzrastają problemy ze zdrowiem psychicznym – problemy tego rodzaju wśród nastolatek i młodych kobiet narastają wręcz lawinowo. Samookaleczanie się dziewcząt w wieku 16-24 lat wzrosło z mniej więcej 6 procent w roku 2000, do około 20 procent w roku 2022.

Czym są rodzące się w młodej kobiecie uczucia, myśli i emocje? Jakie są fundamenty dobrego zdrowia psychicznego i jak kontrolować lęk? Jakie problemy w przyjaźniach napotykają nastolatki? Książka dr Tary Porter jest rodzajem biblii dla nastolatek i młodych kobiet.Od egzaminów po przyjaźń, od rodziny po miłość  – w swojej książce autorka łączy wszystko, czego się nauczyła w praktyce psycholożki, aby zapewnić przystępne wyjaśnienia młodym kobietom na całym świecie. Nie zapomina też o współczesnej kwestii uzależnienia od ekranu czy o problemach z wagą i sylwetką.

To kompleksowy poradnik, będący niczym ciepły list od mądrego przyjaciela lub starszej siostry. Autorka nie tylko rozumie perspektywę młodej osoby, ale także prowadzi ją przez wyzwania, przed którymi stoi. I przede wszystkim – sprawia, że nastolatka czuje się rozumiana.

Dr Tara Poter pracuje z młodymi ludźmi w warunkach klinicznych od 1992 roku. Od uzyskania kwalifikacji psycholożki klinicznicznej w 1997 r. zajmuje się głównie dziewczętami i nastolatkami w ramach programu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (CAMHS) w północnym Londynie, regionie charakteryzującym się niezwykłą różnorodnością społeczno-ekonomiczną, etniczną i religijną. Uczyła również nauczycieli o zdrowiu psychicznym za pośrednictwem Anna Freud National Centre for Children and Families i regularnie pisuje o zdrowiu psychicznym w szkołach w Times Educational Supplement (TES). Jest edukatorką pomocniczą na uniwersytecie UCL, a także pracuje prywatnie. Regularnie pisze o zdrowiu psychicznym w szkołach w dodatku edukacyjnym „The Timesa”.

Tytuł: „Ty mnie nie rozumiesz.

Przewodnik po życiu dla młodych kobiet”

Autorka: Dr Tara Porter

Przełożył: Witold Biliński

Premiera: 24.05.2023

Cena: 49,90 zł

Liczba stron: 384

MUZA SA