Policyjni profilaktycy i dzielnicowa w szkole w Laskownicy

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Laskownicy spotkali się wczoraj z policjantami z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii nakielskiej komendy oraz dzielnicową. Dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe, a tematyka zajęć dostosowana do bieżących potrzeb oraz wieku uczniów.

Wczoraj (29.10.19) mł. asp. Zofia Wrzeszcz i sierż. szt. Marcin Pilch z nakielskiej komendy oraz mł. asp. Milena Prajs kcyńska dzielnicowa, odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Laskownicy. Mundurowi przyjechali do placówki, aby przeprowadzić zajęcia profilaktyczne dla dzieci.

Uczniowie szkoły podzieleni zostali na trzy grupy wiekowe. Z najmłodszymi z klas 0-III rozmawiał sierż. szt. Pilch. Policjant uczył najmłodszych zasad ruchu drogowego. Przypominał znaczenie wybranych znaków drogowych. Omówił jak na drodze powinien zachowywać się pieszy i jakie niebezpieczeństwa mu grożą jeśli złamie przepisy. Z racji tego, że większość dzieci tej szkoły dojeżdża do niej autobusem szkolnym, wiele uwagi poświęcono również temu, jak dzieci powinny zachowywać się podczas dojazdu do szkoły, ale także podczas wysiadaniu z pojazdu. Policjant przestrzegał, aby uważnie obserwować drogę, nie wybiegać z autobusu na jezdnię, a wychodząc rozglądać się czy nie nadjeżdżają inne pojazdy.

Z dziećmi z klas starszych rozmawiały mł. asp. Zofia Wrzeszcz oraz mł. asp. Milena Prajs. Uczniowie z klas IV – VI usłyszeli wiele na temat prawidłowego zachowania na terenie szkoły oraz cyberprzemocy. Policjantki przestrzegały przed nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi za pośrednictwem sieci. Przypominały, że osoby poznane przez Internet nie zawsze okazują się tymi, za których się podają.

Najstarsi z klas VI – VIII dowiedzieli się czym jest demoralizacja, jakie są jej przejawy oraz jakie działania podejmuje policja po uzyskaniu informacji o zdemoralizowanej młodzieży. Mowa była także o odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełniane przez nich czyny w tym te, popełniane za pośrednictwem sieci.

Spotkanie było też okazją, aby dzieci uroczyście, w obecności policjantów, odebrały upragnione karty rowerowe.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią