Posiedzenie Komitetu Monitorującego FEdKP

Obradował Komitet Monitorujący naszego programu regionalnego nowej perspektywy. W porządku obrad znalazło się m.in. zatwierdzenie kryteriów wyboru w naborach wniosków o dofinansowanie projektów w dziedzinie gospodarki wodnej oraz usług społecznych. Posiedzenie, któremu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki, rozpoczęło się od informacji na temat samorządowego wojewódzkiego programu teleopieki domowej, który będzie kontynuowany dzięki środkom unijnym 2021-2027.

Teleopieka domowa, sztandarowy projekt społeczny samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, to jeden z cieszących się dużym zainteresowaniem nowych kierunków w usługach opiekuńczych. Marszałkowski program cieszy się uznaniem jako rozwiązanie stosunkowo tanie i stosunkowo proste – „bransoletka życia” to nic innego jak smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum. Obecnie obejmujemy systemem 3 tysiące osób, a naszymi doświadczeniami w tej dziedzinie dzielimy się z partnerami z siedmiu krajów Unii Europejskiej w międzynarodowym programie „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES).

Środki, którymi dysponujemy w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, to 8,6 mld złotych. Pierwsze nabory wniosków – łącznie 25, m.in. na budowę obwodnic, zakup taboru komunikacji miejskiej dla Bydgoszczy i okolic, zieloną energetykę, zadrzewienia przydrożne, uczniowskie programy stypendialne i wsparcie ekonomii społecznej – zostały ogłoszone już w II kwartale tego roku, zarówno przez zarządzający programem samorząd województwa, jak i instytucje pośredniczące, którymi są marszałkowski Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) i samorząd miejski Bydgoszczy.

W ramach środków FEdKP, którymi rozporządzamy, zakontraktowaliśmy już 58,5 mln złotych – pierwsze pieniądze, którymi jako instytucja pośrednicząca dysponował WUP, popłynęły do wszystkich dwudziestu powiatowych urzędów pracy w całym regionie z przeznaczeniem na przedsięwzięcia interwencyjne na rynku pracy. W ciągu najbliższych trzech miesięcy ogłosimy nabory wniosków na łącznie 835 mln złotych, do końca roku na łącznie ponad 4 miliardy złotych (blisko połowa alokacji).

Jeszcze w lipcu będzie to 14 naborów (m.in. na zakup taboru kolejowego, wsparcie uchodźców i przygotowanie profilaktycznych programów zdrowotnych), w sierpniu 12 (m.in. na zakup ekologicznego transportu miejskiego, program teleopiekuńczy oraz granty dla biznesu na działania badawczo-wdrożeniowe), we wrześniu 15 (m.in. na usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, wsparcie instytucji kultury i rozwój małej retencji). Do końca roku potencjalni beneficjenci zaproszeni zostaną do składania wniosków o dofinansowanie projektów w łącznie 117 konkursach i naborach niekonkurencyjnych.

FEdKP 2021-2027 – nabory wniosków 2023 (prezentacja Departamentu Zarządzania FEdKP)

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Komitet Monitorujący FEdKP, 13 lipca 2023, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP