Potulice: Oddziaływania resocjalizacyjne wobec sprawców przestępstw drogowych

W Zakładzie Karnym w Potulicach systematycznie prowadzone są oddziaływania skierowane do skazanych odbywających karę pozbawienia wolności za przestępstwa drogowe. Zakończyła się kolejna edycja programu resocjalizacji pn. „Wyhamuj w porę”.

Bezpieczeństwo na drodze

Każdego roku na całym świecie w zdarzeniach drogowych ginie ponad milion osób, a ponad 50 milionów doznaje trwałego kalectwa. Za każdym takim zdarzeniem kryje się dramat osób poszkodowanych, a także ich rodzin. Dotyka on również sprawców wypadków i ich najbliższych. Dbałość o bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla wszystkich jego uczestników.

Praca ze sprawcami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Służba Więzienna w ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzi działalność profilaktyczno-edukacyjną i terapeutyczną wobec osób pozbawionych wolności. Poprzez kontakt oraz zajęcia grupowe ze specjalistami – wychowawcą, psychologiem, terapeutą – osadzony ma szansę dostrzec oraz przepracować konsekwencje (w tym emocje) swoich zachowań, poszukać przyczyn podejmowanych decyzji i podjąć pracę nad deficytami oraz wziąć odpowiedzialność za swój czyn. Nie bez przyczyny wśród specjalistów pojawili się terapeuci do spraw uzależnień – bardzo często u sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym występuje problem uzależnienia lub nadużywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych, pod wpływem, których byli w chwili wypadku.

Zajęcia psychokorekcyjne dla tzw. nietrzeźwych kierowców 

W Zakładzie Karnym w Potulicach cyklicznie prowadzone są zajęcia grupowe opracowane na podstawie programu psychokorekcyjnego dla skazanych z art. 178a kodeksu karnego HIOB (Human Interest of Behaviour) opracowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia skierowane są do kierowców odbywających karę więzienia za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu. Zajęcia te mają działanie prewencyjne – ich celem jest m.in. przełamywanie powszechnych w społeczeństwie mitów i stereotypów na temat jazdy po alkoholu, wyposażenie uczestników w wiedzę o wpływie środków psychoaktywnych na kondycję psychofizyczną kierowców, identyfikację wzorców spożywania alkoholu i tendencji do zachowań ryzykownych (autodiagnoza), usprawnienie asertywności, samokontroli, poczucia odpowiedzialności oraz umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji, jak również opanowania normy społecznej „Piłeś – nie jedź”.

„Zajęcia psychokorekcyjne dla kierowców skazanych za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości powinny być traktowane jako działanie prewencyjne, a jego celem ma być doprowadzenie do obniżenia liczby kolizji i wypadków drogowych, które ci kierowcy powodują i w których uczestniczą. Zajęcia te uwzględniają fakt, że prowadzenie pojazdów to proces ciągłej konfrontacji z innymi uczestnikami ruchu drogowego, ze zmieniającymi się warunkami panującymi na drodze, warunkami atmosferycznymi, stanem technicznym pojazdu, a także zmieniającym się stanem sprawności psychicznej i fizycznej. Duża część osób, do których skierowany jest program, nie potrafi rozpoznać przyczyn podejmowania przez siebie określonych zachowań, w tym własnych postaw i zachowań względem alkoholu i prowadzenia pojazdów. Prowadzone zajęcia mają więc na celu zarówno uświadomienie uczestnikom czynników, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy, jak również swoich predyspozycji psychofizycznych i cech osobowości wpływające na kierowanie swoim postępowaniem.” – komentuje st. szer. Aleksandra Gnat, młodszy psycholog działu penitencjarnego, autorka programu resocjalizacji „Wyhamuj w porę”.

Odpowiedzialność i wyobraźnia ponad wszystko

Pamiętajmy! – korzystając z drogi, niezależnie od tego czy kierujemy pojazdem, przemieszczamy się za pomocą roweru, czy motoru, bądź jesteśmy pieszymi – od naszego zachowania, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, szacunku do innych uczestników ruchu drogowego oraz finalnie podjętych decyzji, zależy bezpieczeństwo, życie i zdrowie nasze i innych osób.

Tekst/grafika: mjr Agnieszka Lewnadowska/ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber