Prawie milion złotych dotacji na Środowiskowy Dom Samopomocy w Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku!

Dzisiaj, 12 lipca 2019 roku w sali konferencyjnej na Przystani Powiat Nakielski odbyło się uroczyste podpisanie umów pomiędzy wojewodą kujawsko-pomorskim – Mikołajem Bogdanowiczem a Powiatem Nakielskim, którego reprezentowali: starosta nakielski – Tadeusz Sobol, członek Zarządu Powiatu Nakielskiego – Ignacy Pogodziński oraz skarbnik Powiatu Nakielskiego – Irena Pilarska.

Umowa dotyczy udzielenia dotacji na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w roku 2019. W jej ramach kwota o wartości 946 012,00 zł zostanie przeznaczona na wydatki inwestycyjne w postaci stolarki drzwiowej wewnętrznej, wentylacji i klimatyzacji, elewacji i robót zewnętrznych, instalacji elektrycznych oraz robót wykończeniowych. 50 000,00 zł natomiast zostanie przyznane na zakup wyposażenia w postaci biurek, krzeseł, szaf i regałów czy stołów do jadalni.

W wydarzeniu uczestniczyli także: poseł Ewa Kozanecka, której podziękowano za szczególne zaangażowanie w misję poprawy warunków ŚDS-u, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią – Marek Durałek wraz z zastępcą dyrektora PCPR – Piotrem Hemmerlingiem, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Nakle nad Notecią – Jerzy Dubiel, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego – Zbigniew Sabaciński oraz radny Rady Powiatu Nakielskiego – Antoni Zbylut.

Przypomnijmy, iż w ramach powstającego Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku zaplanowane jest uruchomienie (przeniesienie oraz zwiększenie ilości miejsc) środowiskowego domu samopomocy (52.09% całości). Aktualnie istniejące placówka tego typu, która jest jedynym takim ośrodkiem wsparcia w powiecie liczącym 87 tys. mieszkańców, nie spełnia standardów określonych przepisami. Historia wnioskowania o dofinansowanie na przeniesienie ŚDS oraz zapewnienie odpowiednich warunków dla jego uczestników jest bardzo długa. Jej początki sięgają 2010 roku, w którym weszło w życie rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy, co stanowi kilka lat tworzenia koncepcji, zmian lokalizacji, a przede wszystkim borykania się z problemami finansowymi. Niniejsze rozwiązanie wsparte przez Wojewodę pozwoli na sprostanie standardom określonym w rozporządzeniu oraz zwiększenie miejsc w środowiskowym domu samopomocy do 30 uczestników w roku 2019, z tendencją wzrostową w latach kolejnych.

Po symbolicznym wręczeniu umowy uczestnicy spotkania wybrali się na plac budowy Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku.

tekst i zdjęcia: Monika Oleś – Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią