Przeczytaj list z ZUS i dowiedz się jaka czeka Cię emerytura

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą masową wysyłkę Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Wystarczy, że na koncie została zapisana, chociaż jedna składka emerytalna, by znaleźć się w gronie odbiorców listu z ZUS. Maksymalnie do końca sierpnia list trafi do ok. 20,5 milionów Polaków. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) to przede wszystkim szczegółowe dane o naszym koncie emerytalnym na 31 grudnia 2018 r. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. W naszym regionie IOSKU trafi do około miliona osób – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

– Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co znajdziemy w liście

Dokument obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. W IOSKU znajdziemy również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Można, więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki. Informacja wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE).

Dodatkowo, wszyscy ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku ukończyli, co najmniej 35 lat otrzymają symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden zakłada, że będziemy pracować do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odkładamy składek w ZUS. Warto pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz ze zmianą zarobków i podejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Listy trafią do klientów ZUS najpóźniej do końca sierpnia. ZUS przypomina, że nie wszyscy otrzymają papierowy list. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, trafi on w formie elektronicznej. Co niezwykle istotne: IOSKU napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Krystyna Michałek – Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego