Przyleciały pierwsze żurawie

Żurawie dobierają się w pary na całe życie – są symbolem miłości, wierności i oddania. Obserwując je, można się wiele nauczyć. Taką parę napotkaliśmy wczoraj, 25 lutego 2021 roku na nadnoteckich łąkach

Pierwsze żurawie pojawiają się na lęgowiskach już w marcu. W kwietniu wysiadują jaja (prawie zawsze dwa), a w maju zaczynają wodzić żółte jak pluszaki pisklęta. Te ledwo chodzące i popiskujące żurawiki to jednak niezłe zakały. Stale ze sobą walczą i konkurują: o pokarm, uwagę rodziców i o ich ciepło. W efekcie często się widzi pary żurawi podzielone i żerujące z młodymi w pewnym oddaleniu od siebie. Każde z rodziców opiekuje się jednym z potomków, by zapewnić sobie i im spokój. Dzieje się tak do czasu, aż pisklęta podrosną i wymienią żółty puch na szare pióra.

Żuraw przed ćwierćwieczem był mieszkańcem najbardziej dzikich bagien, olsów i odludnych nieużytków. Zawsze skryty, płochliwy, trudny do obserwowania z powodu niesamowitej ostrożności i spostrzegawczości, z biegiem czasu z własnej woli stał się naszym sąsiadem. Teraz dumnie kroczy w pobliżu zabudowań, zasiedla nawet niewielkie śródpolne laski – o ile jest w nich dość wody, a ogromne stada wiosną i pod koniec lata zatrzymują się na polach i łąkach w poszukiwaniu noclegu. Nie przeszkadza im obecność ludzi, maszyn rolniczych ani sąsiedztwo ruchliwych dróg. Najwyraźniej żurawie po prostu przestały bać się ludzi, gdyż uznały, że z naszej strony nic im nie grozi. Dlatego nie narzucajmy się im i ich nie płoszmy. Niech umacniają w sobie wiarę w naszą przyjaźń. Bo przecież żurawi nie da się nie lubić – są takie cudowne: majestatyczne, dumne i tajemnicze.

Tekst na podstawie artykułu dr Andrzej G. Kruszewicz, dyr. warszawskiego ZOO, lekarz weterynarii w e-ogrody.pl

Zdjęcia: Zbigniew Kubisz

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).