Radzisław Panek Honorowym Obywatelem Gminy Kcynia

Znany kcyński lekarz, ale i nie tylko lekarz, p. Radzisław Panek dołączył do grona Honorowych Obywateli Gminy Kcynia. Tak, dzisiaj 18 lutego 2021 roku podczas XXX sesji Rady Miejskiej, zadecydowali radni. Z wnioskiem o przyznanie honorowego obywatelstwa do rady zwrócił się p. Henryk Kuliberda, którego poparło  99 mieszkańców, którzy złożyli pod wnioskiem stosowny podpis.  W gronie Honorowych Obywateli są już: Ksiądz Kardynał Józef Glemp, prof. dr hab. n. med Witold Jurczyk, prof. dr hab. Wincenty Pezacki,  prof. dr hab. Anna Pajączkowska, prof. dr hab. dr h.c. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, prof. dr hab. Czesław Lewa, .prof. Jan Czochralski,  prof. dr hab. Józef Szudy,  bł. Maria Karłowska,  dr med. Stanisław Jedwabny, Stefan Drożdżyński oraz dr Józef Jacyna-Onyszkiewicz. Radni podjęli uchwałę jednogłośnie.

Uzasadnienie do uchwały: 

Pan Henryk Kuliberda oraz grupa 99 mieszkańców zwrócili się z wnioskiem do Rady Miejskiej w Kcyni o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Kcynia” Panu Radzisławowi Pankowi.

Radzisław Panek urodził się 10 marca 1940 roku w miejscowości Jedlnia (dawne województwo kieleckie). Szkołę Podstawową ukończył w roku 1953 w Kaliszu. Tam też w latach 1953 – 1957 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Po zdaniu matury w 1957 r.został przyjęty na I rok studiów Akademii Medycznej w Poznaniu, które ukończył zdaniem egzaminów dyplomowych w dniu 11 czerwca 1963 r. uzyskując tytuł lekarza. Po odbyciu stażu podyplomowego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, który zakończył w 1965 roku podjął pracę lekarza w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Turze, gdzie pełnił funkcję kierownika. W roku 1970 zdał egzamin specjalizacyjny pierwszego stopnia z pediatrii i podjął pracę jako kierownik Przychodni Rejonowej w Kcyni. Od tego czasu na stałe związał się z naszym miastem. Jednocześnie od roku 1973 odbywał staż w charakterze lekarza rezydenta w Oddziale Reumatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jurasza w Bydgoszczy. W listopadzie 1977 roku zdał egzamin specjalizacyjny w Instytucie Reumatologicznym w Warszawie. Od tego czasu prowadził również Poradnię Reumatologiczną w Szubinie. Ponadto w latach 1979 – 1980 zajmował stanowisko kierownika Wojewódzkiej Przychodni Reumatologicznej w Toruniu. Po reorganizacji służby zdrowia w powiecie nakielskim, w roku 2000 Radzisław Panek wspólnie z czteroma innymi lekarzami stał się założył Spółkę ,, MEDYK”, świadczącą usługi w zakresie podstawowej opieki lekarskiej na terenie gminy Szubin. Doktor Panek do dziś pełni funkcję prezesa zarządu tej spółki.

W okresie pracy zawodowej na terenie miasta i gminy Kcynia aktywnie uczestniczył w działalności społecznej.W latach siedemdziesiątych współorganizował spotkania w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych prelekcje w zakresie profilaktki prozdrowotnej oraz badania pilotażowe. Pełnił też funkcję zastępcy przewodniczącego miejsko-gminnego Zarządu PCK. Po zmianach struktur organizacyjnych Radzisław Panek uczestniczył aktywnie w pracach tworzenia i budowy powiatu nakielskiego. Był radnym Rady Miejskiej w Kcyni: -w III kadencji w latach 1998 – 2002 – pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady; -w IV kadencji w latach 2002 – 2006. Był również radnym powiatu nakielskiego, pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Zdrowia – w V kadencji w latach 2006 -2010 – w VI kadencji w latach 2010 – 2014. Radzisław Panek jest również członkiem Koła Łowieckiego „DĄB”, gdzie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków został uhonorowany dyplomem uznania za szczególne zasługi w rozwoju Stowarzyszenia oraz niesienie szczytnej pomocy idei samopomocy wśród ludzi chorych na cukrzycę w Polsce. Doktor Radzisław Panek jako prezes Spółki „MEDYK” jest opiekunem rzeczywistym wnoszącym wkład finansowy w utrzymanie Klubu Diabetyka w Szubinie.

Prywatnie – od roku 1964 jest w związku małżeńskim. Żona Irena jest lekarzem dentystą. Wspólnie wychowali troje dzieci: Krzysztofa, Sylwię i Łukasza. Są dziadkami czterech wnuczek i trzech wnuków. Radzisław Panek jest osobą bardzo wyrozumiałą, bardzo lubianą i poważaną w środowisku osób zamieszkałych na terenie miasta i gminy Kcynia i nie tylko. Nie są znane przypadki, by komukolwiek odmówił pomocy. Do dziś niesie pomoc i opiekę lekarską, o każdej porze dnia i nocy mieszkańcom Kcyni i okolic. Można na niego zawsze liczyć. Mieszkańcy Kcyni i okolic w uzasadnieniu wniosku zgłosili pisemnie świadectwa ratowania życia i niesienia pomocy w bardzo trudnych przypadkach. Gdyby nie natychmiastowa i skuteczna pomoc doktora Panka wielu ludzi mogłoby umrzeć lub ponieść trwały uszczerbek na zdrowiu. Doktor nigdy nie odmawia wizyty lekarskiej, bez względu na porę dnia i nocy i zawsze chce pomóc. Wiele osób stwierdza ,, że mamy szczęście mając takiego lekarza na miejscu”.

Biorąc pod uwagę działalność doktora Radzisława Panka jako oddanego lekarza z powołania, służącego pomocą i opieką medyczną, jego zaangażowanie w samorządzie gminnym i powiatowym oraz organizacjach i stowarzyszeniach lekarskich Kapituła do opiniowania wniosków o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Kcynia” i medalu „Zasłużony dla Gminy Kcynia” na posiedzeniu w dniu 3 lutego 2021 r. pozytywnie (jednogłośnie) zaopiniowała złożony wniosek.

źródło: UM w Kcyni

zdjęcie ilustracyjne