Rekordy Swobody i Święty-Ersetic w toruńskiej hali

W miniony weekend w Arenie Toruń zmagali się najlepsi lekkoatleci podczas 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski. Kibice byli świadkami nowych rekordów Polski na 60m kobiet Ewy Swobody z wynikiem 6.99 oraz na 400m kobiet Justyny Święty – Ersetic 51.04.

Najlepszy wynik na świecie w pięcioboju, 4756 punktów, uzyskała była zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz i była stypendystka marszałka – Adrianna Sułek. Wychowanka śp. trenera Wiesława Czapiewskiego, pobiła cztery rekordy życiowe w pięciu konkurencjach wieloboju i jest poważną kandydatką do medalu halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie.

Skok wzwyż mężczyzn był konkurencją zdominowaną przez zawodników z Kujaw i Pomorza. Czwarty z rzędu tytuł halowego mistrza Polski zdobył Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) – 2.226, srebro – Mateusz Kołodziejski, a brąz Gracjan Wiśniewski (obaj Zawisza Bydgoszcz).

Pierwsze historyczne złoto Halowych Mistrzostw Polski seniorów zdobyła dla gospodarzy z MKL Toruń Anna Matuszewicz. Stypendystka Marszałka wygrała skok w dal z wynikiem 6.41.

Równolegle z rywalizacją seniorów o medale walczyli zawodnicy do lat 23 – „młodzieżowcy”.

Dwa złote medale – na 1500 i 3000 m – zdobyła Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek). Na 400 m najszybsza była Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz), a na 1500 m mężczyzn – Jędrzej Poczwardowski (MKL Toruń).

Klasyfikacja medalowa województw:

Województwo Kujawsko-Pomorskie uplasowało się na 4 miejscu w klasyfikacji medalowej zdobywająca łącznie 10 medali: 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe. Pierwsze miejsce zdobyło województwo pomorskie z 9 medalami (4 -3 – 2). Drugie miejsce zajęło woj. śląskie (4-2-3). Na trzecim miejscu uplasowało się woj. lubelskie z 8 medalami: (4-0-4).

Klasyfikacja medalowa klubów:

Pierwsze miejsce zajął SKLA Sopot z 5 medalami (3 złote, 2 srebrne), drugie miejsce zajął AZS-AWF Katowice 6 medali (3 złote, 1 srebrny, 2 brązowe). Na 3 miejscu uplasował się KS AZS AWF Kraków z 5 medalami (3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy).

Najlepszy z klubów z Kujawsko-Pomorskiego –  Zawisza Bydgoszcz SL z 7 medalami (1 złoty, 3 srebrne, 3 brązowe) uplasował się na 7 pozycji. Na 10 miejscu znalazł się MKL Toruń z 2 medalami (1 złoty, 1 srebrny). 14 miejsce zajął MKS Inowrocław z 1 złotym medalem.