Ruszył pierwszy w województwie mobilny punkt badań na koronawirusa

Dzisiaj, 8 maja 2020 roku o godzinie 10, pod Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy ruszył pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim mobilny punkt poboru wymazów „Drive-Thru”. Korzystać z niego będą powiadomieni wcześniej przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną mieszkańcy regionu, którzy przebywają w kwarantannie.

– To rozwiązanie pomoże w szybkiej diagnostyce i ułatwi pracę służbom sanitarnym, przy oczywiście jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Próbki do badań na obecność koronawirusa będą pobierane od umówionych przez pracowników PSSE osób, przez dwie godziny dziennie, przez żołnierzy WOT. Cała procedura trwa kilkanaście minut.

Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, aby uchronić przed zakażeniem osoby badane i obsługę punktu. Pobrane wymazy są następnie przekazywane do laboratoriów, które przeprowadzają badania diagnostyczne.

Testy pomogą w szybszej diagnostyce, jednak należy pamiętać, że wynik negatywny nie zwalnia z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny do końca terminu.

Testy dla osób pozostających w kwarantannie wykonywane są bezpłatnie.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy