Sejmik wysłuchał informacji na temat epidemii koronawirusa

Zakończyła się nadzwyczajna sesja sejmiku województwa z udziałem wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który przedstawił informację na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie. Wniosek o zwołanie posiedzenia złożyli radni Koalicji Obywatelskiej z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

Musimy zrobić wszystko, by uniknąć zagrożeń. To poważny problem, wszyscy z zatrwożeniem patrzymy na sytuację epidemiologiczną na kontynencie – mówił gospodarz województwa podczas spotkania z dziennikarzami 4 marca.

W naszym regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu, obie prowadzone przez samorząd województwa (toruńska wchodzi w skład Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego); oddział zakaźny posiada również szpital powiatowy w Świeciu. Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym. Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. Kierownictwa tych placówek są w stałym kontakcie z wojewódzkim sztabem kryzysowym.

– Takiej epidemii nie było od dziesięcioleci. Mam nadzieje, że procedury, które sprawdziły się na okoliczność znacznie mniejszych zagrożeń, nie zawiodą. Apelujemy o zdrowy rozsądek, nie można siać paniki, a jednocześnie wszyscy musimy postępować właściwie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Szymon Zdziebło