Spitsbergen na wyciągnięcie ręki

Marszałek Piotr Całbecki otworzył dziś (11 maja 2022 roku) w Urzędzie Marszałkowskim wystawę fotogramów dokumentujących pracę usytuowanej na północno-zachodnim Spitsbergenie Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. W spotkaniu udział wzięli prof. Ireneusz Sobota i prof. Piotr Hulisz z UMK oraz laureaci tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Świat śniegu i lodu”, a także młodzież z X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu i będący pod opieką tej placówki młodzi Ukraińcy. Gospodarz województwa zapowiedział, że regionalny samorząd będzie finansowo wspierać funkcjonowanie stacji. Na początek zafundowaliśmy stypendia wyróżniającym się studentom, którzy wezmą udział w przygotowywanej wyprawie polarnej.

Toruńscy badacze prowadzą na Spitsbergenie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne. Stacja posłużyła za bazę czterdziestu dziewięciu już wypraw polarnych UMK, w których uczestniczyli także studenci uczelni, alpiniści, speleolodzy i płetwonurkowie. Pierwsza z takich wypraw, którą kierował prof. Jan Szupryczyński z Instytutu Geografii Polskiej Akademii Nauk, miała miejsce w 1975. Dziełem tej pierwszej toruńskiej ekipy polarnej był domek pod morenami lodowca Aavatsmarkbreen, przekształcony później w obiekt służący naukowcom obecnie. Inicjatorem (a także projektantem domku) był prof. Czesław Pietrucień. W dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczył jego syn, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w UM Rafał Pietrucień.

– Utrzymywanie stacji badawczej w tak ekstremalnych warunkach, jak te panujące w Arktyce, wymaga wielkiej determinacji. Związani z nią naukowcy, poza tym, że realizują niezwykle ważne badania związane m.in. z klimatem, realizują też marzenia podróżnicze nas wszystkich. Uważamy, że zasługują na naszą uwagę i wsparcie. Dlatego od tego roku będziemy dbać o tę placówkę jak o własną – powiedział dziennikarzom marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowskie stypendia otrzymało dwoje studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, Agata Kwiatkowska i Kamil Czarnecki, którzy przygotowują się do udziału badaniach naukowych na Spitsbergenie.

Inicjatorem wystawy jest pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Stacja polarna UMK na Spitsbergenie – otwarcie wystawy fotografii w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP