Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w nakielskiej bibliotece

Z okazji tegorocznego święta Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia, w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych w Nakle nad Notecią na czytelników czekała niespodzianka.

W tym wyjątkowym dniu, zgodnie z tradycją,  pierwsi czytelnicy zostali obdarowani na powitanie symboliczną różą oraz książką. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej,  gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William  Szekspir  oraz peruwiański historyk  Inca Garcilaso  de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka.

Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy  Dzień  Książki i  Praw  Autorskich   został  ustanowiony  w 1995  roku przez UNESCO.

Jest to jedno z ważniejszych w roku kalendarzowym świąt dla wielu bibliotek, instytucji kultury, wydawnictw, placówek edukacyjnych i księgarń, a także sympatyków  książek.

Dziękujemy czytelnikom za spełnianie misji upowszechniania czytelnictwa.

 

 

Natalia Warzybok  – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią