Święto Brygady, piknik i defilada

26.08.2023 Bydgoszcz. 8KPBOT Uroczysta przysięga żołnierzy 8KPBOT. fot. DWOT

W ramach projektu „Silna Biało-Czerwona” i święta  8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej  23 września 2023 roku w Bydgoszcz odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego, defilada, koncert muzyki instrumentalnej i rozrywkowej oraz piknik. Na uroczystość może przyjść każdy, kto interesuje się wojskowością i świetną zabawą.

Terytorialsi zapraszają na swoje święto, będzie defilada, sprzęt wojskowy i grochówka 

23 września w Bydgoszczy odbędzie się defilada i piknik wojskowy. Uroczystość w ramach „Silna Biało- Czerwona” z okazji Święta 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej i dowództwo brygady.

Obchody święta brygady rozpoczną się o godzinie 11:00 na ulicy Gdańskiej na wysokości Myślęcinka. Z tego miejsca wyruszy uroczysta defilada, w której wezmą udział żołnierze i specjalnie oddelegowany na tę okazję sprzęt wojskowy. Widzowie będą mogli zobaczyć przemieszczające się w kolumnach: czołgi LEOPARD i ABRAMS, armato haubice samobieżne KRAB, moździerz samobieżny RAK i wiele innych.

Na Polanie Różpole odbędzie się pokaz statyczny sprzętu wojskowego. Pojazdy będzie można zobaczyć, wejść do nich i zrobić sobie przy nich zdjęcie. Zaplanowano  wystawienie m.in.: śmigłowca Mi-17, MRAP- opancerzonego samochodu patrolowego, KTO ROSOMAK- kołowego transportera opancerzonego, M120 RAK- moździerza samobieżnego, POPRAD- samobieżnego, przeciwlotniczego zestawu rakietowego, WR-40 LANGUSTA- samobieżnej wyrzutni wieloprowadnicowej, K239 CHUNMU- południowokoreańskiego systemu artylerii rakietowej, LEOPRAD 2A5- czołgu średnie, JELCZA 442.32 i STARA 266M2.

Dodatkowo zaplanowano szereg atrakcji, dla najmłodszych jak również koncert zespołów Barss Band i Partyzantki.

Na uroczystości nie zabraknie tradycyjnej wojskowej grochówki.

Kujawsko-pomorscy terytorialsi działają w regionie od pięciu lat. Wsparli wiele tysięcy potrzebujących osób. Pomagali w pandemii w szpitalach, placówkach opiekuńczych i domach pomocy społecznej. Pobierali wymazy. Dostarczali najpotrzebniejsze artykuły codziennego użytku, dzieciom, seniorom i weteranom. Obecnie opiekują się również miejscami pamięci, edukują młodzież w ramach licznych porozumień pomiędzy szkołami, a jednostką, a także strzegą polsko-białoruskiej granicy.

 

Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Julia ROZWOROWSKA-WOLAŃSKA