Swimrun już w Wągrowcu (wideo)

Swimrun nowa dyscyplina sportu zawitała do Wągrowca. Obecnie w luźnej grupie trenuje kilka osób.

Swimrun to biegowo-pływacki wyścig z punktu A do punktu B, lądem i wodą, przez jeziora, morza, skały, mokradła, lasy, na własnych nogach i tylko z tym, co mamy na sobie. Swimrun to najprostsza i najbardziej naturalna forma pokonywania przestrzeni, dająca poczucie nieskrępowanej wolności.

Upraszczając, można powiedzieć, że swimrun to połączenie biegu przełajowego i pływania na wodach otwartych. Swimrun to bycie ekstremalnie blisko natury, to ciągłe przesuwanie się do przodu, niezależnie od tego, czy przed nami mamy potężny szczyt, czy chłodne, spowite mgłą jezioro. Stąd nazwa cyklu zawodów z serii Mistrzostw Świata Ö till Ö, co ze szwedzkiego bezpośrednio znaczy „z wyspy na wyspę”.

Pierwszy swimrun odbył się w Szwecji, jednak szybko dotarł również do Polski i… Wągrowca.

– Za promotora lokalnej grupy trenującej w Wągrowcu można uznać Pawła Nowaka, triathlonistę i dwukrotnego Ironmana, a także ultramaratończyka. Obecnie w luźnej grupie trenuje kilka osób, które również spotykają się zimą na treningach lodowego pływania im nas jednak więcej, tym lepiej — poinformowała Agnieszka Gałowska, jedna z osób trenujących swimrun.

Relacja wideo z niedzielnego treningu przez cztery jeziora — razem 19 km, w tym 3500 m pływania.

źródło: Portalu WRC (za zgodą)