Szubin: Za mundurem, chłopcy sznurem – EDYCJA I

To cykl spotkań zorganizowany po raz pierwszy w historii szkoły, na prośbę kadetek klas wojskowych. Cykl ten ma za zadanie w pełni przedstawić wszystkie „za” lub „przeciw” jeśli w pracy kobiet na różnych stanowiskach i w formacjach mundurowych. Pierwsze spotkanie zapoczątkowały st.kpr. Joanna Czerwińska wraz z st. kpr. Julita Kalita z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy.

Rozmowa dotyczyła samego wstąpienia, drogi jaką panie musiały przebyć, aby dziś móc między innymi opowiadać o tym wszystkim, co nurtuje kadetki klas wojskowych.  Spotkanie trwało ponad 1,5 godz. Poruszono wiele tematów: wstąpienie, awanse, ścieżki kariery, możliwości rozwojowe. Spotkania z kobietami w mundurach mają rozwiać wszelkie wątpliwości, mity, które potrafią czynić więcej szkody niż pożytku dla kobiet chcących swoje życie zawodowe związać z mundurem. Przed nami dalsze spotkania z przedstawicielkami Służby Więziennej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego i innych instytucji.  To też ciekawe doświadczenie dla kadetów. Sami mogli już niejednokrotnie zauważyć jak często są także szkoleni przez mieszane zespoły. Należy dodać,  że poziom wyszkolenia i wiedzy jest wysoki u każdej ze stron.

Mundur nie rozróżnia płci, jedynie weryfikuje nasze słabe strony, które to treningami czy tez szkoleniami wszyscy staramy się niwelować. Dlatego, nasze kadetki mogą rozwiewać swoje wątpliwości poprzez takie spotkania.

Alicja Jaśkowiak – Dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie