Towarzystwo Historyczne w Kcyni podsumowuje mijający rok 2019

Koniec 2019 roku to okres podsumowań, przemyśleń, planów na przyszłość. To również czas na przypomnienie wspólnych historycznych wojaży, rekonstrukcji, inscenizacji, historycznych imprez, oraz wydarzeń w których braliśmy czynny udział.
Rok 2019 był dla Naszego Towarzystwa bardzo owocny pod względem wspólnie zrealizowanych wydarzeń. Po raz drugi udało Nam się zorganizować historyczną imprezę realizowaną w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów, której zwieńczeniem była inscenizacja obsadzona w realiach pierwszych dni września 1939 roku w Kcyni.
Dzięki owocnej współpracy Gminy Kcynia, Nadleśnictwa Podanin, Lasów Państwowych, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków udało się utworzyć kolejną militarno-historyczną atrakcję turystyczną w Gminie Kcynia jaką jest trasa szlakiem schronów bojowych Samodzielnego Ośrodka Oporu DOBIESZEWKO 1939.
Przy schronach bojowych odbyła się żywa lekcja historii, połączona z inscenizacją historyczną.
Kolejnym nowym doświadczeniem dla członków Naszego Towarzystwa, było kręcenie scen do filmu w reżyserii Naszego kolegi Stanisława Dąbrowskiego p.t. „Mój Ostatni List”, realizowanego przez BMO Studio. Tenże projekt już wkrótce ujrzy światło dzienne, a jego premiera przewidziana jest na początku 2020 roku.

Praktycznie w każdym miesiącu 2019 roku działania Towarzystwa Historycznego kilkukrotnie ujrzały światło dzienne. Rok 2019, to również uroczystości rocznicowe 100. Lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które uczciliśmy licznymi inscenizacjami m.in. w Szubinie, Kcyni, Rynarzewie, Żninie, Czarnkowie, Budzyniu, Wągrowcu, Tucholi, Murowańcu, Tychowie oraz w Damasławku.
Członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni włączyli się również w obchody 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej 1939 roku, biorąc tym samym bezpośredni udział w licznych inscenizacjach, oraz uroczystościach. Za Nami m.in. inscenizacje wydarzeń historycznych, wystawy Naszych zbiorów w Muzeach, żywe lekcje historii w przedszkolach, szkołach, instytucjach, bibliotekach. Cały czas byliśmy i jesteśmy z Wami i dla Was. Nie zamierzamy zwalniać tempa.
Rok 2019 możemy śmiało uznać jako równie udany pod względem realizacji zadań dotyczących upowszechniania wiedzy wśród dzieci przedszkolnych, oraz młodzieży szkolnej n.t. Powstania Wielkopolskiego, poprzez liczne żywe lekcje historii w instytucjach na terenie Gminy Kcynia i nie tylko.

Podsumowując miniony 2019 Rok, pragniemy przypomnieć w fotograficznym skrócie gros wydarzeń oraz uroczystości w których członkowie Naszego Towarzystwa mieli zaszczyt uczestniczyć.
Na koniec chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim instytucjom, urzędom, w szczególności burmistrzowi Kcyni za wsparcie Naszych działań.
Mamy nadzieję, że Nasza współpraca będzie dalej owocować, a liczne projekty służyć będą przyszłym pokoleniom.

Dziękujemy również Naszym przyjaciołom z grup rekonstrukcyjnych, Dzięki którym Nasze wspólne inscenizacje były liczniejsze, ciekawsze i atrakcyjniejsze.

W Nowym 2020 Roku liczymy na Wasze zaangażowanie i kibicowanie Naszym przyszłym projektom. Łączy Nas wspólna pasja i zamiłowanie do historii.

Do zobaczenia na wspólnych szlakach historii w 2020 Roku.

Towarzystwo Historyczne w Kcyni